Chiński gigant technologiczny i e-commerce Alibaba ogłosił niedawno plan wprowadzenia 1000 robotów dostawczych na terenie całego kraju. Wprowadzenie floty testowej liczącej 1000 robotów w lokalizacjach o małym natężeniu ruchu w całych Chinach ma nastąpić jeszcze w tym roku! Jeden z powodów? Roboty nie robią sobie przerw na papierosa.

Alibabab

Zgodnie z tym co podaje The Register, wdrożenie bota dostawczego ma na celu lepsze rozwiązanie "problemu ostatniej mili" z logistyki dostaw, w której płynny proces dostawy może zostać zakłócony przez ruch uliczny, błędy ludzkie i inne nieprzewidziane problemy. Alibaba automatyzuje proces i testuje swoje roboty na kampusach uniwersyteckich i osiedlach mieszkaniowych, zamiast polegać na ludzkich kurierach, których firma wydaje się mieć dość. Oprócz pozbawiania miejsc pracy które zamierza zautomatyzować, Alibaba wysuwa dość śmiałe twierdzenia na temat tego, co będą w stanie osiągnąć jego roboty dostawcze.

Roboty, potrafią zbudować wszechstronną wiedzę na temat swojego otoczenia, gdy poruszają się po chodnikach i ścieżkach rowerowych. Alibaba twierdzi, że roboty mogą kreślić trajektorie ruchu ludzi i pojazdów oraz przewidywać ich ruchy na pięć do dziesięciu sekund w przyszłość z 99,9999% dokładnością. Jest to nieco przerażająca i zarazem wątpliwa statystyka, biorąc pod uwagę, jak nieprzewidywalni mogą być zarówno piesi, jak i kierowcy, ale pokazuje jak wielką wiarę Alibaba wydaje się pokładać w zdominowaną przez robotykę przyszłość.