W połowie sierpnia podano nam dokładną specyfikację złącza USB Type-C, która mówi o dwustronnym designu, transferze danych z prędkością 10 Gbps (2x więcej niż USB 3.0) i wsparciu dla USB Power Delivery o mocy do 100 W.

To jednak nie wszystkie nowości, które zaoferuje nadchodzące rozwiązanie. Dzięki współpracy z Video Electronics Standards Association otrzymamy DisplayPort "Alternate Mode", który zapewni przesył obrazu i dźwięku do monitorów nawet o rozdzielczości 5120 x 2880 pikseli. Przy wykorzystaniu odpowiedniego adapteru możemy wykorzystać go ze standardowymi portami VGA, DVI, DisplayPort i HDMI. Żeby jednak dostarczać obraz i dźwięk niezbędne będzie wykorzystanie linii SuperSpeed, co w przypadku zwykłych monitorów zapewni możliwość transfery danych Type-C, natomiast wykorzystanie wszystkich czterech linii pozwoli na obsłużenie rozdzielczości 5K i pozostawienie USB 2.0 do przenoszenia danych.

Nie zapominajmy jednak, że Thunderbolt już od jakiegoś czasu oferuje wsparcie dla DisplayPort. Za nowym USB przemawia mimo wszystko pojedynczy kabel.