Marzec 2024 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nadszedł czas na aktualizację polecanych zestawów komputerowych. W naszym najnowszym artykule przygotowaliśmy zestawienia, które z pewnością zainteresują zarówno doświadczonych entuzjastów, jak i osoby poszukujące idealnego komputera do pracy czy rozrywki. Wcyhdzoimy z założenia, że nie ma miejsca na przesadę, tak więc nasze rekomendacje są wyważone, sprawdzone i według nas bardzo optymlanie dobrane. Sprawdź aktualne propozycje komputerowych gamingowych na marzec 2024. Nie przegap naszego zestawienia, które mamy nadzieję pomoże Ci podjąć trafną decyzję przy wyborze idealnego zestawu komputerowego na marzec 2024. Oto, co naprawdę warto mieć na uwadze podczas zakupu komputera do gier ... 

 

 

... w naszych propozycjach jak zawsze znajdziecie zestawy komputerowe zarówno na procesorach AMD Ryzen jak i Intel Core. Zdajemy sobie świetnie sprawę z tego, że każdy z Was ma swoje przyzwyczajenia - jedni wolą czerwonych, inni niebieskich. Jedni wolą karty AMD Radeon, inni z Was tylko i wyłącznie GeForce RTX.  Nie ma co ukrywać, że przyzwyczajenia te potrafią być dla wielu z Was głównym czynnikiem jeżeli chodzi o dobór procesora czy też karty graficznej z pominięciem nawet opłacalności zakupu na daną chwilę. W przypadku komputerów przeznaczonych wyłącznie do gier prawdopodobnie najlepszymi, najbardziej opłacalnymi procesorami będą AMD Ryzen 5 7500F oraz AMD Ryzen 7 7800X3D. Procesory Intel Core 14 generacji sprawdzą się natomiast świetnie w przypadku, kiedy poza grami będzie wykorzystywać sprzęd do pracy z renderowanie grafik czy z obróbką wideo. Jeżeli chodzi o karty graficzne - tutaj nic się nie zmienia. Karty graficzne AMD Radeon mogą się bez wątpienia pochwalić zdecydoaniem wyższą wydajnością w przeliczeniu na wydane złotówki, natomiast karty GeForce odwiedzięczą się mniejszym poborem energii, wyższą wydajności w ray tracingu, lepszą wydajnościąw renderowaniu grafiki 3D, oraz według wielu użytkowników, nieco lepszym wsparciem programowym jak chociażby DLSS z generatorem klatek. 

Najlepsze komputery do gier

Konfigurując polecane zestawy komputerowe do gier na marzec 2024, staraliśmy stworzyć optymalne konfiguracje, które poza swoją wydajnością będą również wyróżniać się dobrymi jakościowo podzespołami, co przekładać się będzie na wysoki komfort użytkowania i mówimy tutaj w szczególności o odpowiednich temepraturach i odpowiedniej kulturze pracy podczas sesji gamingowych. Nie szukaliśmy "drastycznych" oszczędności na pozostałych podzespołach i nie skupialiśmy się tylko i wyłącznie na tym, aby wrzucić najwydajniejszy procesor i najwydajniejszą kartę graficzną. Naszym zdaniem, nie o to chodzi w konfiguracjach, które mamy nazywać konfiguracjami "polecanymi". We wszystkich propozycjach zestawów komputerowych na marzec 2024 znajdziecie bardzo dobre jakościowo zasilacze marki Seasonic. W przypadku kart graficznycm GeForce RTX 40, które mają nowe złącze zasilania 12VHPWR, tam też zostały odpowiednio dobrane zasilacze ATX 3.0 co pozwoli Wam na podłączenie kart graficznych bez konieczności stosowania adpterów dołączanych przez producentów kart graficznych. Nie szukaliśmy oszczędności na pamięciach DDR5 i postawiliśmy na bardzo wydajne i opłacalne pamięci Lexar ARES, odpowiednio z taktowaniem 6000 MHz dla platformy AMD oraz aż 6800 MHz dla platformy na procesorach Intel Core. W przypadku dysków SSD, wraz ze wzrostem kwot przeznaczanych na konfiguracje, przekakiwaliśmy z dysków generacji trzeciej na środek stawki generacji czwartej, kończąc na bardzo wydajnym modelu Lexar NM790 w propozycjach najdroższych. W przypadku dysków SSD możecie na własną rękę wybierać pomiędzy modelami - różncie w cenach nie są tutaj szczególnie duże, ale też pamiętajcie, że w zestawach przeznaczonych do gier, za bardzo nie odczujecie różnicy pomiędzy dobrym dyskiem M.2 NVMe generacji trzeci względem droższych dysków generacji czwartej. Dbając o komfort użytkowania, zadbaliśmy o wydajne oraz ciche chłodzenia procesorów jak i również staraliśmy się dobierać modele kart graficznych, które również cechują się dobrą kulturą pracy. W każdej z propozycji macie dodaną również propozycję rozbudowaną, które często są oparte o wyższe modele kart graficznych z lepszymi układami. Nie zawsze ma to miejsce, bo wpływ na to ma i dostępność kart graficznych na daną chwilę jak i różnica w cenie. Wszystkie polecane zestawy komputerowe domyślnie wylądowały w obudowach ZENPC, poczynając od modelu Z1 po Z3 oraz Z9. Są to bardzo dobre, opłacalne obudowy, nastawione na optymalny obieg powietrza i wysposażone w 4 ciche oraz bardzo wydajne wentylatory Arctic P12 PWM PST 120 mm. Jeżeli będziecie chcieli dobrać inną obudowę, to w każdym zestawie macie podane alteratywne rozwiązania czy to od Endorfy, be quiet!, Fractal Design czy Lian Li. 

Analiza rynku podzespołów - co za nami, co przed nami?

W świecie technologii każdy miesiąc przynosi nowe możliwości, zczególnie jeśli chodzi o zestawy komputerowe.  Jesteśmy po premierze nowych chłodzeń wodnych Arctic Liquid Freezer III. Testy pokazują wyższą wydajność względem poprzedniej wersji Liquid Freezer II jak i również, to co najbardziej rzuca się w oczy - odświeżenie wizulane. W pełni czarne oploty na wężach, całkowicie nowa blokopompka i co istotne, chłodzenia dostępne są w kolorze czarnym, białym, z podświetleniem ARGB oraz bez. Na plus warto również zaliczyć ramkę kontaktową LGA1700, która jest w zestawie z chłodzeniami Liquid Freezer III. Należy również pamiętać o premierze nowych procesorów AMD serii 8000G z bardzo wydajnym zintegrowanym układem graficznym. Wydajność układu graficznego w tych procesorach jest na tyle wysoka, że można na niej pograć nawet w nowe gry na odpowiednio dobranych ustawieniach w 1080p. Bardzo fajna propozycja zestawu dla osób, które dysponują nieco mniejszym budżetem, które chcą nowoczesną platformę z pamięciami DDR5 i które mają w planach zakup dedykowanego układu graficznego w przyszłości. Największą niespodzienką jest chyba jednak odpowiedź AMD na nowe karty graficzne RTX 4000 SUPER. Dostępność układu AMD Radeon RX 7900 GRE na naszym rynku całkiem sporo namieszała w stawce kart graficznych. Propozycja od AMD okazuje się według testów opcją wydajniejszą od RTX 4070 SUPER i co ważne, propozycja AMD jest wyraźnie tańsza. Nie brakuje oczywiście polecanych zestawów z AMD Radeon 7900 GRE w naszym zestawieniu. Jak zapewne zauważyliście, w ostatnim czasie widoczny był wzrost cen dysków SSD. Na szszęście ten niemiły proceder ten zaczyna wyhamowywać i ceny dysków zaczynają się stabilizować. Procesor AMD Ryzen 5 7500F chyba nadal jest najczęściej wybieranym procesorem do zestawów do gier - i słusznie patrząc na jego bardzo atrakcyjną cenę oraz wydajność jaką oferuje. Dodatkowo procesory AMD Ryzen 7 7800X3D oraz AMD Ryzen 9 7950X mogą się obecnie pochwalić nieco niższą ceną. Jeżeli mówimy już o dobrych cenach, to warto również wspomnieć o zasilaczach Seasonic FOCUS GX ATX 3.0 80Plus Gold, które też obecnie są bardzo dobrze wycenione.  Natomiast złą informacją jest bez wątpienia słaba dostępność układów graficznych GeFroce RTX 4080 SUPER. Mamy nadzieję, że sytuajcja ta ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie. 

Nasze rekomendacje na marzec 2024

Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu z Was, wybór idealnego zestawu komputerowego, który będzie spełniał Wasze wymagania i który będzie odpowiedni cenowo może być trudny. Mając przed sobą kilka bądź kilkanaście propozycji konfiguracji nadal możecie mieć wątpliwości odnośnie wyboru zestawu, który spełni Wasze oczekiwania. Sprawdźcie więc nasze rekomendacje najbardziej opłacalnych zestawów komputerowych do gier na marzec 2024. 

 

  • komputer do gier w rodzielczości 1920x1080p - w poszukiwaniu maksymalnej wydajności oraz opłacalności warto zwrócić uwagę na porpozycję zestawu komputerowego za 3500 zł na platformie AMD AM4 z procesorem AMD Ryzen 5 5600 i kartą graficzną AMD Radeon RX 6700 XT. W tej kwocie połączenie to wydaje się być bardzo wydajne do gier w 1080p i co ważne, bardzo opłacalne. Wydajność AMD Radeon RX 6700 XT konkuruje z droższym modelem GeForce RTX 4060 Ti 8GB, przy czym propozycja od czerwonych jest i znacznie tańsza jak i również posiada więcej pamięci. Na takim zestawie za 3500 zł ogracie wszystkie gry w rozdzielczości 1920x1080p na detalach wysokich czy ultra, nie zawsze z ray tracingiem (bo wiemy, że karty AMD nie należą pod tym względem do najmocniejszych), ale jak na wydatek 3500 zł, otrzymujecie tutaj naprawdę bardzo wydajny i bardzo opłacalny zestaw do gier. 

 

  • komputer do gier w rozdzielczości 2560x1440p - skoro mamy trzymać się maksymalne opłacalności, to bez zaskoczenia nadal zostajemy przy konfiguracji na podzespołach AMD. Pod rozdzielczość 2560x1440p propozycja zestawu z procesorem AMD Ryzen 5 7500F, pamięciami DDR5 i kartą graficzną AMD Radeon RX 7900 GRE w cenie minimalnie poniżej 6000 zł jest tutaj strzałem w dziesiątek. W konfiguracji tej otrzymujemy bardzo wydajne 6 rdzeni i 12 wątków wraz z szybkimi pamięciami DDR5 z taktowaniem 6000 MHz oraz co najważniejsze, bardzo wydajny i opłacalny układ graficzny AMD Radeon 7900 GRE, który w cenie około 2600 zł oferuje wydajność nawet wyższą od droższego modelu GeForce RTX 4070 Super. Jeżeli zaś nie dusponujecie aż tak wysokim budżetem, to sprawdźcie konfigurację z procesorem AMD Ryzen 5 5600 wraz z kartą graficzną AMD Radeon RX 7800 XT. Propozycja tańsza, a mimo to, nadal bardzo wydajna w rozdzielczości 2560x1440p.

 

Polecane zestawy komputerowe z procesorami Intel Core

Komputery dla graczy zbudowane w oparciu o procesory Intel Core 13 i 14 generacji. Zaletą procesorów Intel Core będzie zarówno wydajność pojedynczego rdzenia jak i również w więszkości przypadków lepsza wydajność wielowątkowa względem propozycji procesorów AMD Ryzen 7000, szczególnie w środku stawki. W tej stawce procesory takiej jak Intel Core i5-14500 oraz i5-14600KF oferują aż 14 rdzeni i 20 wątków, natomiast procesor Intel Core i7-14700KF już 20 rdzeni i 28 wątków. W poszukiwaniu za komputerem do gier, do pracy wielowątkowej, za komputerem do obróki filmów, grafiki 3D, propozycje zestawów z procesorami Intel Core będą tutaj bardzo dobrymi rozwiązaniami. Mała uwaga. Procesory Intel Core z końcówką "F" nie posiadają zintegrowanego układu graficznego. Jeżeli Wam na nim zależy, bez problemu możecie je podmieniać na modele i5-14600K, i7-14700K czy też i9-14900K.

 

Polecane zestawy komputerowe z procesorami AMD Ryzen

Jak dobrze pamiętacie, procesory AMD Ryzen 7000 tuż po premierze nie miały łatwo. Cena nowych proceorów, płyt głównych AM5 oraz pamięci DDR5 trochę odstraszała. Od miesiecy wygląda to jednak zupełnie inaczej. Platfroma AM5 z procesorami AMD Ryzen serii 7000 wraz z pamięciami DDR5 jest obecnie bardzo opłacalna. Sapdek cen całej platformy AM5 sprawił, że wybór AMD Ryzen 7000 jest obecnie bardzo dobrym, wydajnym oraz opłacalnym i przyszłościowym wyborem. Procesor AMD Ryzen 5 7500F jest obecnie hitem jeżeli chodzi o tani i wydajny proceosor do gier, a modelu AMD Ryzen 7 7800X3D nie trzeba chyba Wam przedstawiać - najwydajniejszy procesor do gier w cenie około raptem 1600 zł. Wybierając platformę AM5 i łącząc ją z kartami graficznymi AMD Radeon takimi jak RX 7800 XT, 7900 GRE oraz 7900 XTX, otrzymujecie maksymalną wydajność w przeliczeniu na wydane pieniądze.

 

Usługi serwisowe - montaż, instalacja systemu, testy stabilności

Przy wyborze któregokolwiek z naszych polecanych zestawów komputerowych, możecie skorzystać z świadczonych przez nas usług serwisowych. Oferujemy Wam profesjonalny montaż zestawów komputerów. Nasi technicy z największą starannością i dokładnością zmontują za Was komputer. Jeżeli chcecie zobaczyć jak to robimy, możecie to sprawdzić na naszym proflu Facebook gdzie umieszczamy zdjęcia niektórych realizacji. Poza usługą montażu możecie również skorzystać z usługi instalacji systemu operacyjnego Windows 11 wraz z sterownikami, przy czym usługa ta oczywiście nie obejmuje ani licencji ani aktywacji systemu. Jeżeli chcecie mieć 100% gwarancji poprawnego oraz stabilnego działania komputera nawet pod największym obciążeniem, to zdecydowanie powiniście zwrócić swoją uwagę na rozszerzoną wersję tej usługi, która dodatkowo obejmuje godzinne testy obciążeniowe. W naszej ofercie znajdziecie oczywiście również usługę akutalizacji BIOS do najwnoszej wersji. Szczególnie polecamy skorzystanie z tej usługi dla wsystkich Was, którzy zdecdują się rozszerzone testy instalacji systemu i sterówników wraz z testami obciażeniowymi - testy te warto przeprowadzać na najwnowszej dostępnej wersji BIOS. Korzystając z naszego pełnego pakietu usług, macie gwarancję poprawności działania i stabilności zestawu komputerowego. Po otrzymaniu komputera, po jego rozpakowaniu i podłączeniu, otrzymujecie sprawdzony, przetestowany gotowy sprzęt na którym od razu możecie zacząc pracować i grać. 

 


Pytania i komentarze

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu, to bardzo nam z tego powodu miło. Podzielcie się w komentarzach swoimi uwagami czy propozycjami zmian w proponowanych zestawach komputerowych. Każdą opinię, każdy komentarz przeczytamy i rozpatrzymy wspólnie z Wami wszystkie opcje, które zaproponujecie. Z początekiem przyszłego miesiąca oczywiście wszsytkie konfigurację zostaną zaktualizowane w oparciu o cenę, opłacalność i dostępność podzespołów na rynku. Jeżeli potrzebujecie wprowadzić zmiany w której z konfiguracji i jeżeli nie jesteście pewni poprawności oraz kompatybilności wprowadzanych przez Was korekt, piszcie na pomo@proline.pl gdzie wspólnie dobierzemy dla Was idealną konfigurację.