Polecane zestawy komputerowe do gier luty 2023

Świeże zestawienie polecanych zestawów komputerowych do gier wnosi nowe propozycje na procesorach AMD Ryzen 7000. Procesory które w zestawach przeznaczonych typowo do gier wydajnością swoją wypadają tak samo, czasami lepiej niż procesory Intel Core Raptor Lake, ale obecnie AMD Ryzen 7000 są dość dobrze wycenione i nawet z dopłatą do pamięci DDR5, koszt całej platformy wychodzi bardzo podobnie jak w przypadku zestawu z procesorami Intel Core Raptor Lake na pamięciach DDR4. Wybór oczywiście nie łatwy, ale pozostawiamy go już tylko i wyłącznie Wam. W dalszej części artykułu znajdziecie test z porównaniem wydajności 13 procesorów w grach. Być może znajdziecie tam odpowiedź na dręczące Was pytania. Z naszej strony małe podpowiedzi: wydajność procesorów Intel vs AMD w grach jest bardzo podobna. Procesory Intela oferują większą ilość rdzeni i wątków, natomiast platforma AMD AM5 pozowli Wam na upgrade procesorów o jeszcze bardziej wydajne układy. Na plus w zestawach opartych na procesorach AMD Ryzen 7000 jest też to, że mamy w nich już pamięci DDR5 z wysokim taktowaniem 6000 MHz. 

 

 

Jaki procesor wybrać - niebieskiego Intela czy może jednak czerwień spod znaku AMD? Wojna Intel vs AMD trwa od wielu lat, a zwycięzcy tego pojedynku cały czas nie ma. Które karty karty graficzne do gier są lepsze? Czy te od NVIDIA czy może jednak AMD? Są to kolejne pytania na które również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To dopiero początek pytań przed którymi staje większość z nas przed wyborem podzespołów do zestawu komputerowego PC. Są to pytania, które dręczą nawet użytkowników z obszerną wiedzą na te temat, bo kiedy przychodzi nam wyłożyć nasze pieniądze na sklepową ladę, to zaczynamy zastanawiać się nad wszystkim. Wybrać najlepszy zestaw do gier, to wcale nie taka prosta sprawa. 

Procesor do gier - AMD czy Intel?

 

 

Przetestowaliśmy na naszym kanale YouTube (zapraszamy do oglądania i zachęcamy do zasubkrybowania) aż 13 procesorów w bezpośrednim porównaniu zarówno w grach jak i programach użytkowych. Nie brakuje oczywiście w tym teście procesorów Intel Core Raptor Lake oraz procesorów AMD Ryzen serii 7000. W szybki i łatwy sposób możecie porównać wydajność interesujących Was procesorów. Nasza mała podpowiedź. Obecnie wydajność procesorów Intel oraz AMD dość mocno się wyrównała jeżeli mówimy o samych grach. Wszystkie modele zbliżone do siebie cenowo oferują wydajność na bardzo podobnym poziomie. Kwestią która należy się kierować, to opłacalność na chwilę obecną, przyszłość platfromy AM5 czy też możliwość rozbudowy do i9-13900K na LGA1700 oraz to, czy będziemy poza grami korzystać z programów wielowątkowych. 

 

Komputer gamingowy czy laptop?  

Odpowiedź na to pytanie jest akurat dość proste. Komputer stacjorny oferuje znacznie wyższą wydajność niż gamingowy notebook w tej samej cenie. Oczywiscie dochodzą do tego takie kwestie jak konieczność zakupu monitora do PC, peryferii typu myszka oraz klawiatura, ale i tak bardzo często wliczając wszystkie koszty związane z zakupem PC, to komputer stacjonarny odwdzięczy się Wam wyższą wydajnością.  Zestaw komputerowy PC posiada dodatkowo znacznie większe oraz łatwiejsze możliwości rozbudowy. Dobrze skonfigurowany zestaw PC będzie również cechował się znacznie lepszą kulturą pracy i znacznie niższymi temperaturami. Wybierając na początek nawet mniej wydajną specyfikację zestawu komputerowego, możecie z czasem wymienić procesor czy kartę graficzną na wydajniejsze modele. Rozubudowa pamięci RAM czy też zwiększenie przestrzeni dyskowej również w tym przypadku jest bardzo prosta. Wszystko trzeba sobie tylko zaplanować w głowie przed dokonaniem pierwszego wydatku. 

 

Komputer dla gracza

Wybierając podzespoły do naszego komputera gamingowego musimy przede wszystkim skupić się na dwóch podzespołach - na procesorze oraz karcie graficznej. Te dwa podzespoły połączone ze sobą są sercem wydajności w grach i starajmy się wybierać jak najwydajniejsze modele, które wpasowywują się w nasz budżet przeznacznony na zakup komputera do gier. Oczywiście nie róbmy tego na siłę i zostawmy mimo wszystko odpowiednią ilość gotówki na zakup pozostałych podzespołów, które też przecież mają duże znaczenie. Odpowiednia ilość wysoko taktowanej pamięci operacyjnej DDR4 czy też DDR5 w ilości conajmniej 16GB w dwóch kościach pracujących w trybie Dual-Channel (w przypadku DDR5 najlepiej 2x16GB) należy obecnie traktować już jako minium. Dysk na który się zdecydujemy, powinien posiadać odpowiednią ilość przestrzeni dla pomieszczenia wszystkich gier w które będziemy chcieli grać, a najnowsze gry od dłuższego czasu potrafią ważyć już nawet ponad 100GB. Obecnie najlepszym wyborem są dyski SSD M.2 PCIe NVMe, które kosztują tyle samo, a bardzo często nawet mniej niż dyski SSD SATA - a te pierwsze są jednak zdecydowanie szybsze. Markowe zasilacze z odpwowiednią mocą oraz ilością złącz na całe szczęście są już normą. "Zasilacze z czarnej listy" odchodzą lekko w niepamięć - i bardzo dobrze! Zadbajmy również o obudowę komputerową która będzie w stanie pomieścić wszystkie nasze podzespoły, oraz która zapewni zarówno wydajny obieg powietrza jak i również cichą pracę. A skoro jesteśmy już przy kulturze pracy to miejcie na uwadze układy chłodzeń zarówno na karcie graficznej jak i również na procesorze. Obecnie raczej mało kto korzysta z chłodzeń typu "box", które są dołączane do procesora, bo za kilkadziesiąt złotych można kupić naprawdę wydajne oraz bardzo ciche coolery CPU.

Zaplanujcie wszystko od samego początku

Wybierając listę podzespołów zarówno do komputera gamingowego jak i tego, który przeznaczony będzie do pracy przy tworzeniu treści warto przemyśleć kilka dodatkowych kwestii. Czy będziemy w stanie modernizować naszą konfigurację na przestrzeni następnych miesięcy. A może jest to tylko i wyłącznie jednorazowy wydatek? Komputer trafi pod biurko i nikt do niego nie będzie zaglądał przez kolejne lata, a jak braknie wydajności to kupi się po prostu nowy. Jeżeli macie w planach ulepszanie swojego zestawu komputerowego o wydajniejsze procesory, karty graifczne, większą ilość pamięci ram czy też o większą ilość dysków, to zastnówcie się nad bardziej pojemną obudową, która np. pomieści większe karty graficzne, nad płytą główną która ma odpowiednią ilość złącz jak i oczywiśćie o mocnym zasilaczu, który docelową konfigurację będzie w stanie zasilić. Jeżeli zaś zakup komputera jest inwestyją tylko i wyłącznie na "tu i teraz", to skupiajcie się na wydajności procesora, karty graficznej nie inwestując za mocno w drogie obudowy, bardzo mocne zasilacze czy też drogie płyty główne. Oczywiście pamiętajcie żeby cała reszta podzespołów była również markowa i przystosowana do bezproblemowej obsługi Waszych procesorów i kart graficznych. 

 

Komputer do gier i do pracy

Od kilku lat forma pracy zdalnej staję coraz bardziej popularna. Komputer do pracy zdalnej, w której do obsługi mamy podstawowe programy biurowe nie musi być szczególnie wydajny i wsytarczają tutaj nawet konfiguracje z słabszymi procesorami wraz z zintegrowanum układem graficznym. W tym przypadku temat ten jest dość łatwy. A jak to się ma w przypadku wykorzystywania profesjonalnego oprogramowania do tworzenia treści takich jak renderowanie projektów graficznych 3D czy też chociażby tworzenie treści wideo? Czy wydajny komputer gamingowy będzie również wydajny w takich programach jak Adobe Premiere Pro, 3dsmax, Autocad? Oczywiście, że tak. O ile nie mówimy tutaj o stacjach roboczych za kilkadziesiąt tysięcy, to zestaw komputerowy do obsługi profesjonalnego oprogramowania wcale mocno nie będzie się różnił od wydajnego zestawu do gier. W obu przypadkach musimy zadbać o wydajny procesor, wydajną kartę graficzną, szybkie dyski i odpowiednią ilość pamięci operacyjnej. Wybór tych podzespołow ograniczony będzie do wielowątkowych procesorów AMD Ryzen serii 7000 czy też Intel Core i7 oraz i9. Konsumecnkie karty graficzne GeForce RTX jak i również AMD Radeon RX oczywiście nadają się do tworzenia treści i bardzo często oferują one nawet wyższą wydajność niż profesjonalne układy graficzne do tego przewidziane jak NVIDIA Quadro czy AMD Radeon Pro. 

Gotowe zestawy komputerowe do gier - ZENPC Gaming

Jeżeli wybór odpowiedniego komputera Was przeraża i za bardzo nie wiecie w ogóle od czego zacząć, a nie chcecie wyrzucić pieniędzy w przysłowiowe błoto, to zawsze możecie skorzystać też z naszych gotowych zestawów komputerowych ZENPC Gaming. Nasza seria gotowych zestawów komputerowych gamingowych przełamuje często spotykane nieuczciwe bądź wątpliwe praktyki spotykane na naszym rynku. Każdy zestaw ma podaną dokładaną specyfikację, więc wiecie dokładanie jakie podzespoły znajdują się w danej konfiguracji. Używamy tylko i wyłącznie podzespołów znanych producentów które są dobre jakościowo - i nie zawsze tanie. Wychodzimy z założenia, że zestaw komputerowy poza swoją wysoką wydajnością musi również oferować bardzo wysoki komfort użytkowania. Każdy zestaw ZENP Gaming zaraz po montażu i instalacji systemu operacyjnego Windows 11 Home w wersji próbnej przechodzi przez podstawową konfigurację oraz  testy obciążeniowe w celu sprawdzenia temperatury oraz stabilności działania. Zestawy dodatkowo objęte zostały 3 letnią gwarancją oraz są odpowiednio zabezpieczone na czas wysyłki do Was, wysyłki za którą nie ponosicie dodatkowych kosztów. Wszystkie obecnie dostępne konfiguracje ZENPC Gaming znajdziecie tutaj 

 

 

Każdy detal może mieć znaczenie

W kwestii doboru dysków SSD zostawiamy Wam wolną rękę. Różnice w cenie pomiędzy Gen3 w postaci Lexar NM620 czy ADATA SX8200 Pro względem Gen4 w postaci Kingston KC3000 są dośc małe i tutaj jeżeli dopłacicie do Kingston KC3000, to raczej Wasz portfel to jeszcze wytrzyma. Odnośnie pojemności - wedle uzania, ale miejcie na uwadze ile ważą nowe tytuły gier, oraz pamiętajcie, że pojemniejszy model dysku SSD M.2 NVMe można dokupić za jakiś czas. W kwestii zasilaczy obstajemy póki co przy zasilaczach Seasonic z certyfikatami sprawności 80Plus Brozne oraz 80Plus Gold. W zestawach z najwydajniejszymi kartami graficznymi NVIDIA RTX 4000 podane są już dostępne modele zasilaczy ATX 3.0, a dokładanie modele be quiet! Dark Power 13 z certyfikatem 80Plus Titanium.

 

Obudowy komputerowe. Zdajemy sobie sprawę, że obudowa komputerowa poza pełną kompatybilnością z wybranymi podzespołami, niską oczywiście ceną, odpowiednim obiegiem powietrza musi się jeszcze dodatkowo podobać. W tańszych zestawach postawiliśmy na wybór ZENPC Mesh AIR TG z czterema wentylatorami Arctic P12 PWM PST 120 mm, przechodząc później przez be quiet! Pure Base 500DX, kończąc na Fractal Design Meshify 2 Lite. Obudowy oczywiscie możecie zmieniać, tylko dobierajcie tak, aby wszystko Wam się zmieściło. Miejcie w szczególności uwagę na rozmiary nowych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 4000 jak i również na to, aby w przypadku układów AiO zachować możliwość ich montażu na górze obudowy. Inne propozycje zaczynajać od modeli przeznaczonych do tańszych zestawów : Endorfy Signum 300 Air, SilentiumPC RG6V (Endorfy Regnum 400), be quiet! Pure Base 500, Phanteks G360A, Lian Li LANCOOL 205, Lian Li LANCOOL III, be quiet! Silent Base 802. Jeżeli nie jesteście pewni, czy wszystko Wam się zmieści do danej obudowy, to możecie pytać na dole w komentarzach albo piszcie bezpośrednio na pomoc@proline.pl a my postaramy się wszystko dla Was jak najlepiej sprawdzić. 

 

Ktoś powie, co to za gamingowe zestawy komputerowe jak nie ma w nich adresowalnego podświetlenia ARGB. To też zostawiamy już tylko i wyłącznie Wam. Jeżeli chcecie zestaw z ARGB, to z tańszych obudów macie dostępne Endorfy Signum 300 ARGB pod początkowe polecane konfiguracje komputerowe przechodząc kolejno np. do Phanteks Eclipse P400A TG ARGB, Lian Li LANCOOL 205, Phanteks G360A czy też Fractal Design Meshify 2 Lite RGB. Chłodzenia powietrzne Endorfy Fera 5 jak i Fortis 5 również są dostępne w wersjach ARGB. Jeżeli chodzi o chłodzenia wodne, Endorfy póki co nie wypuściło Navisów z ARGB (poza jeszcze SPC Navis F240 ARGB) i tutaj jest możliwy zamiennik Arctic Liquid Freezer II ARGB, ale jeżeli zdecydujecie się na taką zmienę, to miejcie na uwadze, że Arctic LF II posiada gruszbą chłodnicę i nie zawsze zmieści się Wam na górze obudowy. W tej sprawie również możecie możecie się z nami kontaktować w celu werfyikacji. Pamięci Kingston FURY Renegade 32GB (2x16GB) DDR5 6000 MHz CL32 również dostaniecie z podświetleniem ARGB przy małej dopłacie. Tak więc jeżeli chcecie gamingowy zestaw komputerowy z podświetleniem ARGB, to przy niewielkiem dopłacie jesteście zrobić prawdziwą gamingową choinkę. 

Polecane komputery do gier - Intel

 

Polecane komputery do gier - AMD

 

 

 

Wasze komentarze i opinie

Jeżeli dotrwaliście do końca artykułu, to bardzo nam z tego powodu miło. Podzielcie się w komentarzach swoimi uwagami czy propozycjami zmian w proponowanych zestawach komputerowych. Każdą opinię, każdy komentarz przeczytamy i rozpatrzymy wspólnie z Wami wszystkie opcje, które zaproponujecie. Z początekiem przyszłego miesiąca oczywiście wszsytkie konfigurację zostaną zaktualizowane w oparciu o cenę, opłacalność i dostępność podzespołów na rynku.