Nvidia postanowiła zlecić produkcję nowych GPU z serii Pascal firmie TSMC, która wykorzysta do tego 16 nm proces litograficzny FinFET. To zła wiadomość dla Samsunga, który ubiegał się o zlecenie od Nvidii. Nowe procesory zadebiutują w przyszłym roku i zapewnią wsparcie dla Mixed Precision, NVLINK i HBM2.

Uklady Nvidia Pascal W 16 Nm

Niestety nie wiemy czemu Zieloni zdecydowali się akurat na TSMC, a nie na Samsunga. Możliwe, że zadecydowało o tym większe doświadczenie ze wspominanym procesem technologicznym. Podwojenie zagęszczenia układów spowoduje, że układy Pascal będą zbudowane z 16-17 miliardów tranzystorów. Obecnie Maxwell oferuje ich 8 miliardów w modelu GM200. Nowa technologia może zagwarantować wzrost szybkości o 65% i 70% oszczędności energetycznej w stosunku do 28HPM. Nvidia już teraz pokazał część materiałów dotyczących nowego rozwiązania.

Uklady Nvidia Pascal W 16 Nm

Ze slajdów możemy dowiedzieć się o obsłudze trójwymiarowych pamięci i NVLINK. Poza tym flagowy model Pascal będzie posiadał 16 GB pamięci VRAM typu HBM2 i zapewni przy tym przepustowość na poziomie 1 TB/s.