CEO Nvidii udostępnił wiele ważnych informacji na temat nowej architektury Pascal, która ma zastąpić obecną Maxwell. Według zapowiedzi powinna ona pojawić się na rynku w przyszłym roku.

Nowość ma dostarczyć nam kilka innowacyjnych rozwiązań. Skupiono się przede wszystkim na obliczeniach mieszanej precyzji, pamięci 3D i technologii NVLink. Według Zielonych to wszystko zapewni dwukrotnie wyższą sprawność energetyczną, 4x większą wydajność mieszanej precyzji oraz 2,7x większą pojemność pamięci wideo w stosunku do rodziny Maxwell.

Oprócz tego podano, że architektura Pascal będzie w sumie 10x szybsza od Maxwella pod względem przepustowości i mocy obliczeniowej. Nowy interfejs NVLink powinien wspierać technikę Unified Memory, która zapewnia 5-12 razy większą przepustowość w porównaniu do złącza PCI-Express. To ma pozwolić na równoległe połączenie ze sobą nawet ośmiu kart graficznych. Trójwymiarowa pamięć ma pozwolić na zastosowanie nawet 32 GB w modelach high-end. Przepustowość wyniesie wtedy 750 GB/s, co przekłada się na taktowanie 1500 MHz dla pamięci przy czterech warstwach HBM opartych o 1024 bitowy interfejs.

Architektura Pascal ma być oparta o 16 nm procesie technologicznym TSMC FinFET oraz wspiera rozwiązania DirectX 12 i Adaptive V-Syn.