Dzięki najnowszemu dronowi firmy DCI nie tylko nagramy film czy zrobimy zdjęcia w jakości HD, ale także w czasie rzeczywistym załadujemy je na YouTube'a.
Drony znajdują coraz więcej zastosowań. Służą jako zwiadowcy militarni, dzieki którym można bezpiecznie podejrzeć wroga, a także jako nośniki kamer celem nagrywania obrazu bądź też jedynie robienia zdjęć, jak również jako dostawcy towarów. Nad tym ostatnim zastosowaniem intensywnie pracuje Amazon, by w ten sposób przyspieszyć dostawy zamówień. By jednak wszystko działało sprawnie i by zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, potrzebne są odpowiednie regulacje - Unia Europejska już o tym wie.

Na rynku dronów od pewnego czasu dostępna jest już firma DJI. Dwa tygodnie temu w Las Vegas, podczas NAB Show 2015 zaprezentowała ona swój najnowszy produkt - drona Phantom 3. To niewielkie urządzenie (waży 1280 gramów i ma szerokość 58 centymetrów) stanowić ma, według firmy, przełom w zakresie filmowania. Dostępny jest w dwóch wersjach - Professional oraz Advance. Różnią się one zamontowaną kamerą wideo - ta pierwsza posiada rozdzielczość 4k, druga 720p HD.

Użytkownik drona może w czasie rzeczywistym i w bardzo dobrej jakości obserwować okolicę. Jego zasięg to około 2 kilometrów na otwartym terenie, gdy nie ma żadnych zakłóceń. Urządzenie wystarczy podłączyć do tabletu lub smartfona, pobrać i zainstalować odpowiednią aplikację i już jesteśmy gotowi do transmisji na żywo.

Phantom 3 może pracować na wysokości maksymalnie 6 kilometrów nad poziomem morza(ale pilot dalej musi znajdować się nie dalej niż 2 kilometry od niego) i w zakresie temperatur od 0 do 40 stopni Celsjusza. Jego maksymalna prędkość to 16 m/s. Wznosi się z prędkością 5 m/s, a opada maksymalnie 3 m/s.

Do przesyłania obrazów w czasie rzeczywistym dron używa technologii Lightbridge, opracowanej przez DJI. Dostępna aplikacja umożliwia tak sterowanie samym Phantomem, jak i obróbkę obrazów. Jej twórcy chwalą się, że obsługa jest intuicyjna, a pożądane efekty można osiągnąć już w kilka sekund. Oprócz tego na mapie cały czas można śledzić pozycję drona. Co ciekawe obraz może być na żywo przesyłany do YouTube'a.

GPS i sieć czujników zapewniają, że dron znajduje się w odpowiednim miejscu i oddaleniu od przeszkód. Phantom 3 startuje praktycznie samodzielnie po naciśnięciu jednego przycisku. Gdy włączony jest GPS, zapamiętuje on swoją pozycję startową i sam wróci na miejsce, co czyni proces jego sterowania niezwykle intuicyjnym i łatwym. Bateria powinna wystarczyć na około 23 minuty lotu.

Dron kosztuje odpowiednio 1,099EUR i 1,399EUR za wersje Advanced i Professional. Dodatkowa bateria to koszt 100EUR.

[Michał Chudziński]