Nie da się ukryć, że grafen ma na całym świecie już bardzo wielu fanów, którzy uważają, iż za jego pomocą uda się całkowicie odmienić świat. Niestety ten okazuje się "cudowny" materiał może mieć szkodliwy wpływ na środowisko i na dodatek nie da się jeszcze precyzyjnie określić jak duży.

Cała sprawa jest efektem badań naukowców z University of California, którzy chcieli się przekonać, jakie efekty przyniesie uwolnienie grafenu do środowiska. Analizy doprowadziły ich do wniosku, że tlenek grafenu szybko rozprzestrzenia się w wodzie, co oznacza potencjalne szkody dla roślin, ludzi i zwierząt, jeśli ten dostanie się do jezior, rzek, itp.

Jeden z badaczy - Jacob D. Lanphere - uważa, że obecnie jesteśmy z grafenem w miejscu, w którym 30 lat temu byliśmy w kwestii chemikaliów i farmaceutyków, co wymusza na nas szczególną uwagę i dbałość o bezpieczeństwo.

Trzeba bowiem pamiętać, że gdybyśmy mieli do czynienia z całkowicie niegroźną substancją, to sytuacja wyglądałaby z pewnością inaczej, ale ostatnio coraz częściej pojawiają się głosy, że grafen w niektórych formach może być szkodliwy dla zdrowia człowieka (np. jego połknięcie spowodować może duże spustoszenie w organach wewnętrznych).

Trzeba jednak pamiętać, że przed nami jeszcze długa droga do powszechnego zastosowania tego "cudownego" nanomateriału.