Firma Micron zapowiedziała rozpoczęcie produkcji pamięci GDDR5, które będą oferowały pojemność 8 Gb, czyli dwa razy więcej niż wcześniej sprzedawane moduły. Producent ten nie chce rezygnować z tego standardu, ale dalej go rozwijać, przez co w 2016 roku pokaże układy GDDR5X, które będą pojemniejsze i wydajniejsze jednocześnie.

Większa pamięć jest cały czas potrzebna w kartach graficznych, głównie z uwagi na rozdzielczość 4K. Teraz najczęściej trafiamy na modele z 4 GB pamięci. Producenci wykorzystywali do tej pory moduły 4 Gb, co sprawiało, że wymagane było instalowanie licznych chipów. Micron chce to zmienić za sprawą swoich chipów GDDR5 o pojemności 8 Gb.

Na tym jednak nie kończą się nowości tego przedsiębiorstwa. W przyszłym roku zobaczymy kości GDDR5X, które będą rozwinięciem GDDR5. Zaoferują one dwukrotne zwiększenie ilości danych dostępnych w buforze (z ośmiu do szesnastu słów). Ma to zapewnić dużo wyższe transfery.

Obecnie większość modułów pracuje z częstotliwością 2000 MHz (8 Gb/s) i zazwyczaj już po OC. GDDR5X już na początku ma oferować transfer 10 - 12 Gb/s, a możliwe, że dojdzie nawet nawet do 16 Gb/s. Nowe moduły mają być maksymalnie zgodne z GDDR5, co zapewni łatwe przejście na nową technologię.