1 października 2015 roku platforma nc+ kończy proces przejścia na nowy standard nadawania sygnału satelitarnego. Zmiana standardu spowoduje, że dekodery SD nie będą w stanie przetworzyć sygnału co oznacza, że większość kanałów nie będzie na nich dostępna. Posiadacze dekoderów SD mogą dokonać darmowej wymiany na nowy dekoder HD.

Dzięki nowoczesnemu dekoderowi HD abonenci nc+ będą mieli nowe możliwości, m.in. nagrywania i pauzowania programów (w przypadku wymiany na dekoder z dyskiem), a także dostępu - po podłączeniu dekodera do internetu - do bogatych kolekcji VOD w serwisie nc+ go TV. Wśród nich widzowie znajdą m.in.: filmowo-serialowe kolekcje: Seriale+, Ale kino+, HBO GO, FOX czy AXN Now, przeznaczone dla dzieci MiniMini+, teleTOON+, Nickelodeon oraz kolekcje Disneya. Bogata oferta VOD dostępna w nc+ to także treści z kanałów lifestyle'owych, takich jak Kuchnia+ i Domo+, dokumentalnych z Planete+, Discovery Channel czy National Geographic i sportowych, np. Canal+ Sport, Eurosport i Motowizja.

Obecnie już prawie 100 proc. abonentów platformy nc+ korzysta z dekoderów HD, które są przystosowane do odbioru sygnału w nowym standardzie DVB-S2/MPEG-4. Dla tych osób zmiana systemu przekazu będzie niezauważalna. Klienci, którzy jeszcze posiadają dekoder SD mogą dokonać darmowej wymiany na dekoder HD. Szczegóły dotyczące wymiany można znaleźć na dedykowanej stronie.

Już od 1 października br. kanały dostępne dla abonentów nc+ będą nadawane w standardzie DVB-S2/MPEG-4, który zastępuje starszy system DVB-S/MPEG-2. Jest to jeden z ostatnich etapów trwającego już od dłuższego czasu procesu przejścia platformy nc+ na nowy standard nadawania. DVB-S2/MPEG-4 to efektywny standard kompresji, który umożliwia uzyskanie znacznie lepszej jakości obrazu i dźwięku. DVB-S2/MPEG-4 stał się krokiem milowym w rozwoju telekomunikacji, internetu i telewizji, umożliwiającym bardziej efektywne przetwarzanie multimediów. Przejście na nowy standard nadawania jest wynikiem postępu technologicznego i zmian wprowadzanych przez wszystkich operatorów satelitarnych i kablowych w Polsce.

[Łukasz Szewczyk]