Raport finansowy Grupy Cyfrowy Polsat przynosi ciekawe dane dotyczące konsumpcji mobilnego internetu wśród użytkowników Plusa i Cyfrowego Polsatu.

Z zaprezentowanych danych wynika, że na koniec 2014 roku Grupa Cyfrowy Polsat posiadała 1,368 mln abonentów dedykowanych taryf internetu mobilnego. W ciągu ostatniego kwartału liczba abonentów zwiększyła się o 99 tys., natomiast w ujęciu rocznym o 380 tys.

Jednak do tej liczby należy doliczyć także użytkowników smartfonów, którzy z mobilnego internetu korzystają także w swoich telefonach. Jak podaje operator łącznie, w grudniu 2014 roku aż 4,6 mln kart zalogowanych do sieci aktywnie korzystało z transmisji danych.

Jak zauważa operator, sukces ten ma również swój wymiar kosztowy: w 2014 roku klienci korzystając z taryf internetowych oraz transferując dane przez smartfony, skonsumowali 83 mln GB, które spółki Cyfrowy Polsat i Polkomtel kupiły od Grupy Midas. Tylko w czwartym kwartale 2014 roku klienci pobrali 33,3 mln GB danych, w trzecim kwartale - 22,7 mln GB, w drugim kwartale - 14 mln GB, a w pierwszym kwartale 12,6 mln GB.

Przypomnijmy, że wczoraj Grupa Cyfrowy Polsat podpisała nową umowę ze spółkami należącymi do grupy kapitałowej Midas. W efekcie złożenia zamówienia na 1,6 mld GB (do wykorzystania w okresie 4?letnim począwszy od stycznia 2015) jednostkowa stawka rozliczeniowa uległa redukcji do poziomu 2,40 zł/GB.

[Łukasz Szewczyk]