Reddit pozyskał nowe środki na działalność, a inwestorzy zgodzili się oddać 10% udziałów użytkownikom. Te udziały mogą być zamienione na cyfrową walutę. W ten sposób pierwszy serwis na świecie stanie się własnością społeczności.

Wiele serwisów społecznościowych lubi mówić "należymy do użytkowników", ale tak naprawdę każdy z tych serwisów ma swoich właścicieli i inwestorów. To samo dotyczy oczywiście Reddita, który niedawno pozyskał 50 mln dolarów na dalszą działalność. Wśród inwestorów znaleźli się Sam Altman, Peter Thiel, Ron Conway i inni.
Na blogu Reddita jego szef Yishan Wong napisał, że nowe fundusze pozwolą rozwinąć pracę nad nowymi funkcjami, rozszerzyć zespół do zarządzania społecznością, zbudować lepsze systemy moderacji, rozszerzyć ofertę mobilną itd. Reddit, który notuje miesięcznie 115 mln użytkowników, do tej pory działał dość oszczędnie, skupiając się na absolutnie niezbędnych funkcjach.

Oddać udziały użytkownikom?


Co ciekawe, ogłaszając nowe środki na działalność, Yishan Wong wspomniał o oddawaniu użytkownikom udziałów Reddita.

- Inwestorzy w tej rundzie zaproponowali oddanie społeczności 10% swoich udziałów w uznaniu dla centralnej roli, jaką społeczność odgrywa w sukcesie Reddita. Będziemy musieli ustalić kilka szczegółów, by to zadziałało, ale jesteśmy pełni nadziei - czytamy na blogu Reddita.

Kryptowaluta Reddita?


Sama zapowiedź oddawania udziałów społeczności jest ciekawa. Poza wpisem blogowym Yishan Wong ujawnił, że środkiem do osiągnięcia celu mogłaby być kryptowaluta, podobna do Bitcoin.
- Myślimy o stworzeniu kryptowaluty i uczynieniu jej wymienialną na te udziały Reddita, i wówczas dystrybuowaniu kryptowaluty wśród społeczności (...) Nic w tym rodzaju jeszcze nie miało miejsca (...) jest to technicznie, prawnie i finansowo skomplikowane - napisał Yishan Wong, dodając, że na chwilę obecną ten krok wydaje się zgodny z prawem.

Pomysł jest naprawdę nowatorski. Użytkownicy Reddita przypomnieli w komentarzach o walucie DogeCoin, która przecież została wypromowana na Reddicie. Serwis raczej z tej waluty nie skorzysta, ale DogeCoin to świetny dowód na to, że społeczność Reddita jest gotowa na eksperymenty z cyfrowymi walutami.

Przyszłość kryptowalut?


Warto tu przypomnieć, że w przyszłości świat kryptowalut nie musi się opierać tylko na Bitcoinie. Nie musimy nawet myśleć o kryptowalutach jak o rodzaju pieniędzy. Teoretycznie taka waluta może reprezentować udziały firm albo dowolne fizyczne dobra. Może też mieć charakter bonu emitowanego przez określoną osobę. Taka idea została już wcześniej nakreślona w ramach projektu Colored Coins.
Reddit może przyczynić się do ważnego przełomu, wprowadzając kryptowalutę wymienialną na udziały. Kryptowaluta jest bowiem czymś więcej niż pieniądz. Jest to obiecująco prosta metoda wymieniania się w sieci własnością, bez udziału pośredników. Czai się w tym ogromny potencjał, który znacznie wykracza poza to, co zazwyczaj wiążemy ze zwykłymi pieniędzmi.

[Marcin Maj]