Threadripper (Ryzen 9) - wchodząca w skład platformy HEDT (High-End Desktop) o nazwie kodowej Whitehaven - nowa seria procesorów AMD wspierana przez nowe chipsety X399, w skład której wchodzić mają 16-, 14-, 12- i 10-rdzeniowe modele.

TDP mieszczące się między 125W a 155W, obsługa czterokanałowej pamięci RAM typu DDR4 a ilość obsługiwanych linii PCIe to 44. Najlepszy układ Ryzen 9 1998X posiadać ma 16 rdzeni oraz 32 wątki. Jego taktowanie to 3.5 GHz oraz 3.9 GHz w trybie Boost. Ryzen 9 1998 to 3.2/3.6 GHz. Jeśli opublikowane informacje się potwierdzą, to w ofercie AMD będziemy mogli znaleźć łącznie dziewięć nowych jednostek.

Wydajność Ryzenów to nie jedyny argument przeciwko Intelowi. AMD - tradycyjnie już - ustawiło nieco niżej poprzeczkę cenową dla swoich układów i podobnie będzie w przypadku procesorów HEDT. Konkurencja między Intel Core i9 oraz Ryzenami 9 będzie niezwykle ciekawa - zwłaszcza, że na papierze Ryzeny 9 wyglądają znacznie lepiej. Doświadczenie pozwala nam jednak stwierdzić, że rdzenie oraz wątki to nie wszystko - należy poczekać do czasu syntetycznych testów, które potwierdzą ewentualną przewagę (lub niedomagania) najmocniejszych produktów z serii Ryzen.

16 Nowe Informacje Na Temat Procesorow Hedt Amd Ryzen 9 0
Więcej o nowych układach Ryzen 9 dowiemy się prawdopodobnie już w trakcie przyszłych targów Computex, które odbędą się w dniach: 30 maja - 1 czerwca tego roku. W trakcie targów spodziewamy się także prezentacji nowych Radeonów.