Firma Intel jako pierwsza wprowadziła na rynek mikrokomputer o nazwie Compute Stick, który miał wielkość pendrive. To rozpoczęło pewien trend, który spowodował wysyp podobnych, udoskonalonych konstrukcji tego typu. Kolejną jest Asus Pen Stick zaprezentowany w czasie targów Computex 2015.

Nowe urządzenie wygląda zdecydowanie inaczej od modelu Intela. Jeżeli jednak chodzi o specyfikację to jest dużo podobieństw. Zastosowano tutaj układ Intel Cherry Trail (nie wiadomo jaki dokładnie model), 2 GB pamięci RAM, slot na kartę microSD, dwa porty USB 2.0, jeden micro-USB do zasilania, 32 GB miejsca na pliki, moduł Wi-Fi 802.11b/g/n i Bluetooth 4.0 oraz złącza audio. Sprzęt ten podłączamy bezpośrednio do portu HDMI. Jego wymiary to 12,1 x 3,2 x 1,4 cm. Będzie on pracował pod kontrolą preinstalowanego systemu Windows 10.

Ciekawostką jest fakt, że produkt Asusa nie będzie posiadał dodatkowego wentylatora chłodzącego. To powoduje, że jest szansa na nie występowanie w nim throttlingu. Zobaczymy jak będzie wyglądała kwestia łączności bezprzewodowej z którą produkt Intela miał problemy z uwagi na brak zewnętrznego modułu (tutaj też go brakuje). Sugerowana cena Pen Sticka to 150 dolarów.