Komputerowe okulary Google mają wrócić z większym wyświetlaczem i mocniejszym procesorem.

Projekt Google Glass był uważany za przełomowy dla rynku "elektroniki ubieralnej", ale w ostatnim czasie mówiono o nim mniej. Microsoft przedstawił projekt HoloLens i to przykuło uwagę mediów. Poza tym Google na początku roku ogłosiła wstrzymanie sprzedaży Google Glass. Nie było do końca pewne, czy oznaczało to przeniesienie projektu na nowy poziom czy też wstrzymanie go w taki sposób, aby wyjść z twarzą.
Google Glass Enterprise Edition?

Teraz pojawiają się pogłoski mówiące o nowej wersji Google Glass. Jak podaje 9to5Google, ta nowa wersja ma nosić nazwę Google Glass Enterprise Edition (EE). Gadżet ma być wyposażony w większy wyświetlacz i procesor Intel Atom, a żywotność baterii ma być "umiarkowanie poprawiona". 9to5Google dowiedział się z własnych źródeł, że większy ekran ma rozwiązać problem, jakim było męczenie wzroku przez ciągłe zerkanie do góry i w prawo.

Nazwa rozszerzona o słowa Enterprise Edition sugeruje, że urządzenie ma być zachwalane jako produkt dla profesjonalistów. Można sobie tutaj wyobrazić chirurga korzystającego z okularów do konsultacji, albo inżyniera przeglądającego dokumentację jakiegoś obiektu w czasie pracy. 9to5Google sugeruje, że takie "profesjonalne" okulary mogą być wyposażone w dodatkowy zestaw baterii, co może ułatwić pracę ludziom wymagającym żywotności urządzenia przez dłuższy czas.
Google Glass vs Holo Lens

Google podążą tą samą drogą, na której już teraz jest Microsoft. Urządzenie HoloLens od Microsoftu również było zachwalane jako narzędzie ułatwiające pracę. Microsoft nawiązał nawet współpracę z NASA, która ma doprowadzić do stworzenia rozwiązań "mieszanej rzeczywistości" dla astronautów. HoloLens znajdzie zastosowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co z pewnością dodaje prestiżu.

Należałoby jeszcze dodać, że Microsoft zaoferował badaczom granty w wysokości do 100 tys. dolarów na badania związane z takimi zagadnieniami jak wizualizacja danych, komunikacja i inne problemy związane z "mieszaną rzeczywistością". Firma jest gotowa przyznać nawet 5 takich grantów, zatem może przeznaczyć pół miliona dolarów na badania.

Konkurencja pomiędzy Google Glass i HoloLens może być bardzo interesująca.

[Marcin Maj]