Czy tylko on jest zaskoczony? W marcu 2017 firma analityczna StatCounder oficjalnie oznajmiła, że Android stał się popularniejszy niż Windows. Stając się jednocześnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Można podkreślić, że Android osiągnął jedynie delikatną przewagę z udziałem rynku wynoszącym 37,93% wobec udziału Windows na poziomie 37,91%.

Xwindows Android Jpg Pagespeed Ic Vswy39xnhm

Zważywszy na różnice na poziomie błędu statystycznego ciężko mówić o nokaucie. Jednak nawet remis wskazuje, jak daleko zaszedł Android. Aodhan Cullen, Prezes StatCounter powiedział, że osiągnięcie takiego udziału przez system Google jest kamieniem milowym w historii technologii i końcem pewnej epoki. "Oznacza to koniec przywództwa firmy Microsoft na całym świecie w zakresie rynku systemów operacyjnych, który prowadził od lat osiemdziesiątych. Stanowi także znaczący przełom w historii Androida. Zaledwie pięć lat temu jego światowy udział mierzony korzystaniem z Internetu wynosił tylko 2,4%".

Popularnosc Systemow Operacyjnych

StatCounter widzi przyczynę głównie we wzroście liczby smartfonów i spadku liczby komputerów osobistych. Duży udział ma w tym rosnąca liczba liczby smartfonów na rynkach azjatyckich. System Windows nadal dominuje globalnie na rynku komputerów stacjonarnych, czyli komputerach osobistych i komputerach przenośnych. Mając na tym polu w marcu udział na poziomie 84 procent.