Firma Gigabyte opracowała autorską wersje karty graficznej z serii Radeon 300. Jedną z nich jest Radeon R9 380 Gaming G1 z nową wersją chłodzenia WindForce 2X.

Radeon R9 380X to całkowicie nowa konstrukcja. Producent zastosował tutaj pełny procesor graficzny Antigua XT z 32 jednostkami obliczeniowymi na bazie architektury GCN 1.2 - łączenie dają one 2048 jednostek cieniujących, 128 jednostek teksturujących i 32 jednostek rasteryzujących. Do dyspozycji oddano jeszcze 4 GB pamięci GDDR5, która komunikuje się magistralą 256-bit.

Gigabyte R9 380x G1 Gaming

Standardowe taktowania akceleratora to 970 MHz dla rdzenia i 5700 MHz dla pamięci wideo. Oczywiście nie zabrakło wsparcia dla interfejsów DirectX 12, Vulcan i Mantle, a także technologii FreeSync, Virtual Super Resolution i Frame Rate Targeting Control. Gigabyte GV-R938XG1 GAMING-4GD bez problemu radzi sobie z nowszymi grami grami w jakości Full HD, a w przypadku mniej wymagających tytułów można pokusić się o rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli. Jeżeli chodzi o złącza, karta dysponuje zestawem wyjść wideo: DVI-D, DVI-I, HDMI i DisplayPort. Do poprawnego działania wymagane jest podłączenie dwóch 6-pinowych wtyczek zasilających, a współczynnik TDP oszacowano na 200 W.

WINDFORCE 2X - półpasywne chłodzenie


Na uwagę zasługuje chłodzenie, bowiem producent zastosował tutaj nową wersję systemu WindForce 2X. Konstrukcja ta składa się z aluminiowego radiatora, trzech miedzianych ciepłowodów i dwóch dużych wentylatorów ze specjalnie wyprofilowanymi łopatkami. Nowością jest podświetlane logo na grzbiecie karty, a także płytka backplate na rewersie laminatu.

Gigabyte R9 380x G1 Gaming Cz 2

Na specjalną pochwałę zasługuje technologia półpasywnego chłodzenia 0dB, która wyłącza wentylatory, gdy procesor karty nie znajduje się pod obciążeniem. Skutkuje to niemal całkowitym wyciszeniem pracy urządzenia co bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie podczas standardowej pracy.