Wiele informacji wskazuje na to, że już w przyszłym miesiącu obóz Nvidii zaprezentuje bardzo ciekawy produkt z gamy najnowszych kart graficznych. Mowa o najtańszym układzie z serii Pascal, czyli GeForce GTX 1050 oraz GeForce 1050 Ti. Eksperci przypuszczają jak dotąd, iż będą to dwie różniące się od siebie konstrukcyjnie karty, które jednak pracować będą w oparciu o ten sam procesor, czyli chip GP107.

Premiera kart GTX 1050 z pewnością będzie dużym wydarzeniem na rynku. Karty mają bowiem zastąpić obecne już od przeszło dwóch lat modele GTX 750 oraz GTX 750 Ti. Są to konstrukcje oparte na architekturze Maxwell a połączenie relatywnie wysokiej wydajności i bardzo atrakcyjnej ceny sprawia, że utworzyły one swoistego rodzaju osobny segment na rynku kart graficznych. Zastąpić je będą miały właśnie karty 1050, wyposażone w procesory Pascal oraz 16-nanometrowe litografie FinFET.

Sprawa ma się jeszcze ciekawiej, jeśli przypomnimy że nowe układy mają wyprzeć z rynku również serię GTX 950. Pierwsze układy mają trafić do sklepów w połowie października. Wiele wskazuje na to, że karty GTX 1050 będą one wyposażone w 4 GB pamięci GDDR5.