Telewizyjne piloty są teraz zaawansowane jak nigdy wcześniej - rejestrują ruchy i mowę, są wygodniejsze i coraz bardziej kompaktowe. Flagowym przykładem nowoczesnego pilota jest Samsung Smart Control 2014.

Pierwszy w historii pilot pojawił się na rynku w 1950 roku. Była to prawdziwa rewolucja, mimo że urządzenie do zdalnej zmiany kanałów było połączone z odbiornikiem kablem. Model bezprzewodowy pojawił się dopiero 6 lat później. Oczywiście miały one wtedy bardzo ograniczoną funkcjonalność. Popularną klawiaturę numeryczną opracowano i wprowadzono dopiero w latach 70., na potrzeby stacji BBC, która wprowadziła telegazetę - dziś rozwiązanie tak samo zapomniane jak odbiorniki telewizyjne z fizycznymi przyciskami. Rozpowszechnienie pilotów to znak XXI wieku, gdy w domach pojawiło się często po kilka urządzeń zdalnie obsługiwanych, takich jak telewizory, odtwarzacze DVD czy zestawy kina domowego.

Funkcje i wygląd pilotów zmieniały się wraz z rozwojem telewizorów. Rozbudowane możliwości odbiorników doprowadziły do tego, że niektóre z nich nabrały monstrualnych rozmiarów i zyskały ogromną liczbę przycisków. Firma Samsung do topowych modeli telewizorów z 2014 roku dołącza pilot, który szeroką funkcjonalność skupia na niewielkiej, przejrzystej i zaprojektowanej w przemyślany sposób powierzchni. Pilot Samsung Smart Control 2014 ma przede wszystkim niezwykle ergonomiczny kształt, dzięki czemu doskonale leży w dłoni. Z pilota zniknęła klawiatura numeryczna, która w razie potrzeby zostaje wyświetlona na ekranie telewizora. Jej obsługa jest niezwykle prosta dzięki trzem udogodnieniom zastosowanym w pilocie: znajdującym się na środku pilota panelu dotykowym, otaczającym go przyciskom kierunkowym oraz wbudowanemu wskaźnikowi, dzięki czemu pilot będzie sterował kursorem na ekranie odbiornika.

Zarówno panel dotykowy jak i wskaźnik zdecydowanie ułatwiają poruszanie się po bogatej gamie funkcji telewizora. Dzięki wbudowanym w pilot akcelerometrowi i żyroskopowi, Samsung Smart Control doskonale wie, gdzie podążamy ruchem dłoni. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie w trakcie przewijania stron internetowych czy przeglądania oferty Samsung Smart TV. Do aplikacji szybko przeniesie nas znajdujący się poniżej panelu dotykowego przycisk Smart Hub. Korzystając z niego zyskamy dostęp nie tylko do bogatej oferty aplikacji, ale także do innych inteligentnych funkcji telewizora, takich jak rekomendacje najpopularniejszych treści, dostęp do serwisów społecznościowych oraz zbiorów naszych plików multimedialnych. Za pomocą pilota skorzystamy także z możliwości sterowania telewizorem poprzez komendy głosowe. Wystarczy nacisnąć przycisk Voice i wydać polecenie do wbudowanego w pilot mikrofonu. Teraz korzystając z poleceń głosowych nie tylko zmienimy kanał i głośność, ale także wyszukamy film, otworzymy każdą aplikację czy stronę internetową.

Na nowym pilocie Samsung znalazły się także dwa przyciski dające bezpośredni dostęp do nowych funkcji telewizorów Samsung Smart TV z 2014 roku - przyciski trybu Piłka Nożna oraz funkcji Multi-Screen. Nowy tryb Piłka Nożna został stworzony z myślą o miłośnikach futbolu, aby zapewnić optymalne warunki oglądania piłkarskich zmagań. Aby poczuć się jak na stadionie wystarczy wcisnąć na nowym pilocie Samsung przycisk oznaczony futbolówką. Multi-Screen to z kolei nowa funkcja, która podzieli ekran na dwa lub cztery okna. Dzięki niej, równocześnie możemy oglądać film w telewizji, sprawdzić informacje o nim w internecie czy też obejrzeć rekomendowane klipy wideo z nim związane. Z pilotem Samsung Smart Control 2014 obsługa telewizora jeszcze nigdy nie była tak prosta i przyjemna.

[Łukasz Szewczyk]