Firma Samsung przedstawiła oficjalnie podczas targów IFA 2014 swoje gogle Gear VR, które będą mocno powiązane z phabletem Galaxy Note 4, ponieważ jest on jedynym urządzeniem, który współpracuje z okularami (jest ich wyświetlaczem). Nie ma wsparcia dla innych modeli.

Samsung Gear VR nie otrzymał własnego ekranu, dlatego trzeba wspomniany phablet umieścić w stacji dokującej przed oczami użytkownika. To sprawia, że mamy dostęp do ekranu 5,7 cala Super AMOLED o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli i odświeżaniu 60 Hz. Okulary korzystają także z procesora i pamięci RAM smartfonu. A ten posiada przecież czterordzeniowy układ Snapdragon 805 z zegarem 2,5 GHz, grafikę Adreno 420 i 3 GB pamięci RAM. Nie zabrakło oczywiście specjalnego oprogramowania oraz czujników. Niestety wykrywane są jedynie ruchy w prawo i w lewo, a opóźnienie to ok. 20 ms.

Okulary projektowane były wraz z inżynierami firmy Oculus. Sterowanie jest dostępne poprzez panel dotykowy oraz poprzez komendy głosowe (dzięki aplikacji S Voice). Aktywujemy ją poleceniem "Hi Galaxy". Jest także dostęp do przycisków głośności, microUSB i slotu na pamięć 16 GB.

Sprzęt trafi do sklepów jeszcze w tym roku. Będzie on typowym dodatkiem do smartfona, co uniemożliwi mu rywalizację z Oculus Rift VR, który dedykowany jest konsolom i pecetom.