Firefox OS 2.5 jest najnowszą, poglądową wersją mobilnego systemu Mozilli, który można pobrać w postaci wydania Developer Preview.

Oprogramowanie debiutuje z wieloma znaczącymi udoskonaleniami. Warto tu wymienić wsparcie dla rozszerzeń, które można pobrać z Firefox MarketPlace oraz nowy mechanizm ochrony przed śledzeniem, który zaimplementowano w lisku z numerem 42.0. Pojawiła się także możliwość przypinania ikon stron internetowych do ekranu startowego.

Najważniejszą nowością jest jednak możliwość prostego uruchamiania Firefox OS na smartfonach pracujących pod kontrolą Androida. Wcześniej wymagało to pewnych zabiegów, ale Mozilla postanowiła uprościć proces. Firefox OS 2.5 Developer Edition można pobrać w postaci pakietu APK, który następnie można zainstalować na smartfonie.

Oczywiście, w ten sposób nie otrzymamy pełnoprawnego systemu operacyjnego, a swego rodzaju launcher aplikacji. Niemniej, jest to doskonała okazja, aby sprawdzić możliwości Firefox OS na własnym urządzeniu. Stosowny plik APK z poglądową wersję Firefox OS pobierzecie stąd.

Więcej informacji na temat Firefox OS 2.5 Developer Edition można znaleźć na stronach Mozilli.