Nokia Networks poinformowała o uruchomieniu testów transmisji telewizyjnej z wykorzystaniem sieci LTE. Testy rozpoczęły się na początku lipca i prowadzone są w Monachium, W tym celu wykorzystano technologię w zakresie UHF, wykorzystując część częstotliwości 700 MHz w celu nadawania sygnału TV na obszarze 200km2.

W informacji Nokii czytamy, że "technologia LTE Broadcast zapewnia nowe źródła dochodów dla operatorów poprzez nadawanie sygnału telewizyjnego za pomocą istniejącej infrastruktury szerokopasmowej telefonii komórkowej. Abonenci będą mogli oglądać telewizję bez wpływu na plany taryfowe i niezależnie od obciążenia sieci."

"Dzisiaj treść multimedialna, taka jak video, jest indywidualnie przesłana do każdego użytkownika sieci komórkowej. Dzięki LTE Broadcast ten sam sygnał jest równocześnie odbierany przez wiele osób, co przyczynia się do większej pojemności i skuteczniejszego wykorzystania widma sygnału," - powiedział Hossein Moiin, chief technical officer, Nokia Networks. "Spektrum radiowe nie musi być przeznaczone tylko do transmisji lub łączności szerokopasmowej, lecz może być elastycznie wykorzystywane do obu tych celów zgodnie z potrzebami użytkowników. Wierzymy, że LTE Broadcast jest technologią dobrze nadającą się do dystrybucji usług telewizyjnych a ponadto pomoże nam rozszerzyć zakres korzyści mobilnego Internetu dla wszystkich i jednocześnie rozwijać doznania z oglądania telewizji."

Jeśli testy zakończą się sukcesem, to w przyszłości możemy spodziewać się wdrożenia tego rozwiązania na większą skalę, ale prędko to nie nastąpi.