Firma Micron postanowiła podnieść ceny pamięci flash NAND. To duże zaskoczenie, ponieważ oczekiwaliśmy dalszych obniżek, chociaż może się okazać, że cena dla klienta końcowego się nie zmieni.

Micron jest jednym z największych producentów kości NAND dla dysków SSD. W związku z tym ceny nośników są mocno zależne od tej firmy. Dostarcza ona produkty Intelowi i Seagate'owi, ponieważ z nimi jest związana długoletnim kontraktem. Oprócz tego sprzedaje swoje kości innym podmiotom, które podwyżkę mogą mocno odczuć. Podobno zwiększenie cen jest podyktowane problemami SanDiska, który nie może zacząć zarabiać na swoich chipach wykonanych w 15 nm procesie litograficznym. Oprócz tego liczba produkowanych modułów znacząco spada, co może spowodować znaczące problemy w III kwartale tego roku.

Jak widzimy Micron stara się wykorzystać obecną sytuację i dodatkowo zarobić. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak analitycy prognozowali, że nadwyżka produkcyjna będzie utrzymana także w tym roku, a wygląda, że może być zupełnie odwrotnie. Wszystko teraz będzie zależało od tego, jak poradzi sobie SanDisk.