Ciężkie czasy nastały dla producentów komputerów oraz graczy. Ceny kart graficznych są astronomiczne, RAM-y oscylują na podobnych orbitach, a HTC producent nowych gogli zachęca do kupna Vive Pro VR zwracając koszt $1200, jeśli nie posiadasz kompletu czujników i akcesorii poprzedniej generacji. Chcesz być liderem sprzętowym i grać na najwyższych możliwych ustawieniach, będzie cię to słono kosztować.

I tak dokładnie jest, z punktu widzenia komponentu PC, jedyną rzeczą, która działa na korzyść zwiększonej wydajności i przystępnej ceny, jest rynek CPU.

Wraz z wprowadzeniem na rynek układów Ryzen AMD, które po raz pierwszy wprowadziły osiem rdzeni do procesorów, pojawił się sześciordzeniowy Core i7-8700K firmy Intel. Nagle stosunek ilości rdzeni i wątków do ceny nigdy nie był lepszy.

10 Nanomentrów?

Oczywiście przesunięcie do obiecanego 10-nanometrowego procesu technologicznego pomogłoby Intelowi przejść dalej niż AMD, niekoniecznie dodając więcej rdzeni. Ale jest to coraz mniej prawdopodobne w następnej rundzie układów Intela na komputery stacjonarne. Gregory Bryant (starszy wiceprezes i dyrektor generalny Client Computing Group) ogłosił na CES 2018, już w styczniu, że 10-nanometrowe chipy trafiły do klientów. Jednak dokumenty wydane kilka tygodni później zdają się potwierdzać, że te 10-nanometrowe części "Cannon Lake", które zostały wysłane w 2017 r., To dwurdzeniowe części o niskiej mocy bez zintegrowanej grafiki. To nie są chipy Cannon Lake, których szukają entuzjaści i gracze.
W rzeczywistości wygląda na to, że Core i7-9700K będzie tak zwanym chipem "Coffee Lake Refresh" opartym na procesorze Intela 14nm ++. Dlaczego tak sądzimy? Na początek słyszeliśmy uporczywe plotki i wycieki wokół nadchodzącego chipsetu Z390. Ostatnio w najnowszej aktualizacji AIDA64 pojawiła się lista "specyficznych dla płyty głównej informacji o czujniku dla MSI B360 / H310 / H370 / Z390". (AIDA64 to zestaw testowy i diagnostyczny często używany do testowania sprzętu przedpremierowego.)

Ahr0cdovl21lzglhlmjlc3rvzm1py3jvlmnvbs83lzqvnjuwodq4l29yawdpbmfsl0ludgvslth0ac1hzw5lcmf0aw9ulunvcmutatctodawmc1tzxjpzxmucg5n

Co nam mówi Chipset.

Teraz wiemy, że inne mikroukłady z serii 300, o których mowa powyżej, są prawdziwe - w rzeczywistości przetestowaliśmy na ich podstawie kilka płyt głównych. Nie ma powodu, by sądzić, że chipset Z390 nie pojawi się wkrótce - prawdopodobnie na Computex 2018 w lipcu. Z390 prawie na pewno wskazuje, że chipset jest przeznaczony dla procesorów Coffee Lake, podobnie jak inne chipsety z serii 300. Co to nam mówi? Gdyby Intel wiedział, że w 2018 roku będą gotowe 10-nanometrowe pulpitowe układy "Cannon Lake", wydaje się bardzo mało prawdopodobne - choć oczywiście nie wykluczone - że firma wprowadzi na rynek kolejny wysokiej klasy mikroukład do swojej obecnej generacji procesorów w połowie roku. Wszystko wskazuje na to, że Z390 został zaprojektowany specjalnie dla linii chipów Coffee Lake Refresh, które obejmowały Core i7-9700K. Alternatywnie, Core i7-9700K może być ograniczoną przerwą pomiędzy generacjami chipów, tak jak para "Devil's Canyon" wróciła w 2014 roku.

Czy Coffee Lake może być lepszy?

Oczywiście, nawet przy założeniu, że wszystkie powyższe wycieki są prawdziwe, wciąż wiele nie wiemy o przyszłym flagowym chipsecie Intela. Strona wikichip zawiera dość szczegółową listę specyfikacji opartą na istniejących wyciekach i plotkach. Może się okazać, że są one dokładne, ale nie mówią nic o zegarach bazowych oraz o parametrach turbo-boost. A jeśli Core i7-9700K rzeczywiście jest chipem Coffee Lake, który nie kończy się na architekturze lub głównych zmianach w procesie technologicznym, prędkość zegara (plus liczba rdzeni) mówi nam najwięcej o tym, co powinniśmy wiedzieć o wydajności tego nadchodzącego układu.