Aplikacje map Google zyskały nowe funkcje, które upodabniają je do innych nawigacji. Co ciekawe, dodano do map funkcję związaną ściśle z aplikacją od innego niż Google usługodawcy.

Wczoraj firma Google ogłosiła dość istotną aktualizację swoich mobilnych aplikacji z mapami. Powiedzmy sobie od razu, że nie wszystkie nowe funkcje będą dostępne w Polsce. Niemniej ta aktualizacja pokazuje w jakim kierunku aplikacje Map Google będą się rozwijać.

Google podpowie pas ruchu


Pierwszą nowością jest funkcja asystenta pasa ruchu, czyli udzielanie wskazówek dotyczących pasa ruchu na jakim należy pozostać w czasie zbliżania się do skrzyżowania lub zjazdu. Zaznaczamy od razu, że ta funkcja jest dostępna na wybranych drogach w USA, Kanadzie i Japonii. Niemniej pojawianie się jej w Google Maps jest godne odnotowania.

Mapy offline


Kolejna istotna nowość dotyczy map offline. Dzięki niej można zapamiętać na urządzeniu wybrany obszar i zapisać go pod odpowiednią nazwą np. "wakacje w Toronto". Taki zapisany obszar można później aktualizować lub wykasować. Google ostrzega, że zbyt duże obszary mogą być niemożliwe do zapisania. Ponadto są takie miejsca, których map nie da się zapisać.

Uber w Google Maps


Mało istotną dla Polaków, ale niezwykle interesującą funkcją jest powiązanie Map Google z usługą Uber. Firma Uber umożliwia zarezerwowanie samochodu do wynajęcia. Robiąc to za pomocą aplikacji mobilnej można śledzić lokalizację tego auta.

W nowych aplikacjach Map Google, przy uzyskiwaniu informacji na temat poruszania się pieszo i transportem publicznym, udostępniona będzie także informacja na temat podróży z usługą Uber. Użytkownik może przejść do aplikacji Uber jednym kliknięciem.

Uber jest chyba pierwszą aplikacją zewnętrzną, która została w taki sposób funkcjonalnie połączona z Google Maps. Jest to dość zaskakujący ruch Google nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że Uber to jedna z inwestycji Google Ventures. Można się zastanawiać nad tym, jakie aplikacje w przyszłości mogą być powiązane z Google Maps.

Pozostałe godne uwagi ulepszenia w mapach Google to m.in. nowe filtry ułatwiające wyszukiwanie restauracji, barów i hoteli (według godzin otwarcia, ocen i cen) oraz dokładniejsze informacje na temat transportu publicznego. Poprawiono też wcześniejsze błędy.

[Marcin Maj]