Firma Seagate wprowadziła na rynek nowy dysk twardy o nazwie Spinpoint M10P, który jest pierwszą konstrukcją 2,5 calową o pojemności aż 4 TB. Urządzenie to pojawi się głównie w zewnętrznych dyskach twardych. Firma Seagate Technology przejęła dział dysków twardych od koreańskiego giganta - od 2011 roku produkty HDD z logiem Samsunga na obudowie posiadają tak naprawdę rozwiązania swojego właściciela, a więc wszelkie zmiany w specyfikacji technicznej zawdzięczamy Seagate.

W środku dysku znalazło się pięć talerzy o pojemności 800 GB każdy - osiągnięcie takiej pojemności było możliwe dzięki zastosowaniu technologii SMR zwiększającej gęstość zapisu. Spinpoint M10P jest najpojemniejszy na rynku. Podobno po raz pierwszy zastosowano talerze o pojemności 800 GB. Do tego wykorzystano technologię SMR (shingled magnetic recording). Poza tym nośnik wykorzystuje interfejs SATA 6 Gbps, a jego prędkość obrotowa wynoi 5400 RPM.

Samsung M3 i Samsung P3 oparte są na wspomnianym dysku oferującym 4 TB miejsca na pliki. Nie ma potrzeby podpinania dodatkowego zasilania. Obydwa przenośne dyski twarde wykorzystują interfejs USB 3.0, ważą około 370 gramów oraz posiadają grubość 20 milimetrów.