W piątek organizacja Partnership on AI to Benefit People and Society ogłosiła, że firma Apple powiększyła grono partnerów programu jako jeden z założycieli, dołączając do takich firm jak Amazon, Facebook, Google, DeepMind, IBM czy Microsoft.

Dodatkowo przedstawiono ostateczną listę członków rady nadzorczej: Dario Amodel z Open AI, Subbarao Kambhampati z Association for the Advancement of Artificial Intelligence, Deirdre Mulligan z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Carol Rose z American Civil Liberties Union, Eric Sears z Fundacji MacArthurów oraz Jason Furman z Peterson Institute of International Economics dołączą do Greg Corrado z Google/DeepMind, Tom Gruber z Apple, Ralf Herbrich z Amazon, Eric Horvitz z Microsoft, Yann Lecun z Facebook oraz Francesca Rossi z IBM.

Partnership on AI została założona zeszłej jesieni w celu zwiększenia społecznego zrozumienia zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją oraz nakreślenia pewnych standardów działań. Planuje ona prowadzić badania w ramach otwartych licencji w zakresie między innymi etyki, równości, prywatności, przejrzystości oraz bezstronności.

Grupa planuje przedstawić więcej szczegółów na temat wstępnie obranych programów rozwoju i badań po spotkaniu rady w San Francisco, które odbędzie się już 3 lutego. Wtedy również ma zostać wybrany dyrektor wykonawczy, który będzie czuwał nad postępem w badaniach, a także nakreślone zostaną warunki wstąpienia innych organizacji do programu.

Jak zauważył Paul Teich - główny analityk z Tirias Research - pomimo tego, że do niedawna Apple było bardzo skryte w swoich badaniach nad AI to ich wstąpienie do PAI ma sens. Partnerstwo w końcu wiąże się z działaniami na rzecz popularyzacji AI wśród konsumentów oraz decydentów i nakreśleniu wspólnego frontu badaczy tej tematyki.

Partnershipai Large Logo