Trwa dyskusja dotycząca zastosowań beaconów. Sami producenci i dostawcy systemów opartych o te mikronadajniki mówią - stawiamy na "inteligentne miasta".

Pierwszym polskim miastem, które uwierzyło w beacony, a nawet otrzymało międzynarodowe wyróżnienie i nagrodę 1 mln euro na dalsze wdrożenie, była stolica Polski. Wdrożenie przeprowadzała tam firma ifinity. Postawiła na dostarczanie kompletnych systemów (produkcja beaconów plus oprogramowanie plus konfiguracja danego systemu). Podobny model, tyle że w konsorcjum, chcą zaoferować krakowskie firmy: kontakt.io i HG Intelligence.

Logiczne partnerstwo


Jarosław Królewski, dyrektor zarządzający HGI, chętnie chwali się wdrożeniami rozwiązań z wykorzystaniem beaconów. Ostatnia duża rzecz to system dla sieci sklepów obuwniczych Gino Rossi, oparty o własne, "szyte na miarę" beacony. Królewski przyznaje jednak, że "szycie na miarę" nie sprawdza się w przypadku rozwiązań na dużą skalę.

Po co wyważać otwarte drzwi, skoro w Polsce produkuje się jedne z najlepszych beaconów na świecie - uznała krakowska firma. Po sąsiedzku nawiązała współpracę z uznanym już producentem beaconów kontakt.io. Firma ta ma spore doświadczenie (ponad 7 000 klientów) i jest dobrze przygotowana do masowych wdrożeń beaconów, dysponując m.in. modułami do zarządzania dużą liczbą tych urządzeń.

- Wybraliśmy kontakt.io ze względu na jakoś?ć i szybkość realizacji dostaw - wyjaśnia Jarosław Królewski. - Partnerstwo pozwala skupić się na rozwiązaniach nam najbliższych, czyli oprogramowaniu.

HGI nie wygasza jednak produkcji własnych beaconów. Będą one używane tylko do zamówień wymagających specjalistycznych, dopasowanych rozwiązań.

Myślące miasto?


Początek współpracy obu firm zapowiada się imponująco. Wybrano "inteligentne miasta" - według planów partnerów nie tylko w Polsce. Zaczną jednak od rodzinnej metropolii. Wspólnie chcemy nie tylko zoptymalizować komunikację miejską, ale także zmierzyć, z dokładnością do 50 metrów, zanieczyszczenie powietrza w Krakowie. To pierwszy krok, który da realne rezultaty i poprawi jakość życia w Krakowie - podaje Szymon Niemczura, prezes Kontakt.io. Wylicza też problemy metropolii na całym świecie - komunikacja miejska, optymalizacja i utrzymanie infrastruktury, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, jakość powietrza. Podkreśla, że systemy "inteligentnych miast", w tym beacony, mogą stanowić na nie remedium.

Coraz większa skala


Pod względem technologicznym partnerzy są już gotowi do wdrożeń, jak zapewniają - na szeroką skalę. Trwają rozmowy i ustalenia, jak miałaby konkretnie wyglądać współpraca z poszczególnymi miastami.

Sukces Warszawy, a teraz partnerstwo w Krakowie pokazują, że łączenie kompetencji może okazać się właściwym kierunkiem rozwoju polskiej Doliny Beaconowej. Czy taki trend będzie postępować i podążą za nimi najwięksi beaconowi gracze? Takiej możliwości świadome jest krakowskie konsorcjum. Współpraca obu spółek nie zakłada zamykania się na innych partnerów biznesowych, czy to w ramach konsorcjów, czy klastrów - podkreślają partnerzy.

[Joanna Ryńska]