Samsung oficjalnie zaprezentował swoje nowe dyski półprzewodnikowe - modele SSD 850 Pro, przeznaczone do stosowania w komputerach osobistych wysokiej klasy oraz stacjach roboczych. Są to pierwsze konsumenckie nośniki SSD wykorzystujące technikę V-NAND, z pionowo umieszczonymi strukturami komórek pamięci. Dyski mają wielkość 2,5-cala oraz interfejs SATA III (6.0 Gbps), i będą oferowane w sprzedaży od bieżącego miesiąca, w wersjach o pojemności 128, 256, 512 gigabajtów (GB) oraz 1 terabajta (TB).

Kości V-NAND zastosowane w dyskach zostały wyprodukowane w 20-nanometrowym procesie technologicznym i składają się z aż 32-warstw połączeń. Dzięki temu w porównaniu do standardowych pamięci NAND Flash MLC oferują 2-krotnie większą gęstość zapisu w stosunku do zajmowanej powierzchni krzemowej, a także zwiększone prędkości zapisu i odczytu danych.

Drugą z nowości zastosowanych w dyskach jest funkcja Dynamic Thermal Guard, kontrolująca temperaturę dysków w czasie działania i zabezpieczająca przed utratą danych wskutek przegrzania. Jej obecność warto odnotować zwłaszcza w kontekście 2-krotnego wzrostu gęstości zapisu danych, co może powodować wyższą temperaturę pracy kości pamięci - zbliżona ilość energii będzie rozpraszana na zmniejszonej powierzchni kostek.

Prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu danych wynosi do 550 i do 520 megabajtów na sekundę (MB/s) dla wersji o pojemności od 256 GB w górę, oraz odpowiednio: 540 i 450 MB/s dla wersji o pojemności 128 GB. Ilość operacji wejścia/wyjścia możliwych do wykonania w czasie jednej sekundy (IOPS) wynosi 100 000 dla losowego odczytu danych oraz 90 000 dla losowego zapisu. Cen jeszcze nie podano.