Koreańska agencja prasowa Yonhap powołując się na źródła w LG, poinformowała o planach zakończenia produkcji telewizorów plazmowych przez tego producenta. Kiedy? W najbliższej przyszłości, ale bez ujawniania konkretnego terminu.

Wszystko wskazuje więc na to, że LG jest kolejnym dużym graczem na rynku TV, który zamierza na dobre pożegnać się z technologią PDP (Plasma Display Panel). W lutym produkcję telewizorów plazmowych zakończył Panasonic, a Samsung planuje zakończyć ją na początku listopada 2014.

Oba koncerny swoje decyzje argumentowały zmieniającą się sytuacją rynkową. Upraszczając, zainteresowanie konsumentów telewizorami plazmowymi spada, a sama technologia PDP zaczyna przegrywać z galopującym postępem w technologii ekranów LCD i OLED. Produkcja telewizorów plazmowych przestaje się więc opłacać.

Według analityków z DisplaySearch upadek plazmy będzie dalej postępował i w przyszłym roku (2015) na rynek trafi jedynie 5 mln telewizorów PDP, a więc dwa razy mniej niż w roku ubiegłym (2013). Po tym jak swoją produkcję zakończą Samsung i LG, największym dostawcą tego typu telewizorów będą Chińczycy. Konkretnie chodzi o słabo znaną na zachodzie markę Changhong.