W 2014 roku firma LG Electronics (LG) wprowadziła na rynek pierwszy na świecie telewizor OLED o rozdzielczości 4K. W tym roku, na międzynarodowych targach CES 2015, LG zaprezentuje znacznie poszerzoną linię telewizorów w tej technologii.

Nowa linia telewizorów OLED 4K będzie składać się z siedmiu różnych modeli, z elastycznym, zakrzywionym lub płaskim ekranem o rozmiarach 55 cali (widoczna przekątna 54,6 cala), 65 cali (widoczna przekątna 64,5 cala) oraz 77 cali (widoczna przekątna 76,7 cali).

Udostępniając najnowszą technologię OLED szerokiej grupie konsumentów, firma LG przyczynia się do upowszechniania innowacji. Jesteśmy przekonani, że ewolucja telewizorów będzie podążać właśnie w tym kierunku - a LG będzie rozwijać i poszerzać ofertę telewizorów OLED do momentu, aż staną się one propozycją osiągalną dla wszystkich widzów
powiedział In-kyu Lee, wiceprezes oraz szef oddziału ds. telewizorów i monitorów w dziale LG Electronics Home Entertainment.

Modele LG OLED 4K z linii na rok 2015 posiadają opracowaną przez LG technologię WRGB. Oznacza to, że matryca została wzbogacona o dodatkowy biały subpiksel, pozwalający na uzyskanie bogatszej i jeszcze bardziej realistycznej palety barw. Telewizory z nowej linii posiadają funkcje, dzięki którym jest możliwe wyświetlanie obrazu o idealnej czerni, perfekcyjnych kolorach oraz wysokim współczynniku kontrastu. Dodatkowo zoptymalizowana technologia True Color zapewnia stabilne odwzorowanie barw niezależnie od zmian jasności obrazu, co przekłada się na jeszcze lepszą jakość obrazu o naturalnych, przyjemnych barwach.

Dodatkowo czas reakcji wynoszący maksymalnie 0,001 ms sprawia, że matryca telewizorów OLED od LG reaguje ponad 1000-krotnie szybciej niż standardowe panele LCD. Telewizory OLED wyróżniają się także szerokim kątem widzenia.

Telewizory LG OLED z nowej linii zostały zaprojektowane zgodnie z koncepcją wzorniczą Art Slim, która zakłada stworzenie najsmuklejszego telewizora zachowując jednocześnie wyjątkową estetykę i nowoczesny design. Aby nie odciągać uwagi widza od najważniejszej cechy telewizorów OLED, ograniczono także elementy wokół ekranu. Zastosowano przezroczystą podstawę, dzięki której telewizor sprawia wrażenie, jakby unosił się w powietrzu.

Dopełnieniem jest zaawansowany system dźwiękowy zaprojektowany we współpracy z renomowaną marką Harman/Kardon. Głośniki w układzie 4.2 współpracują z systemem ULTRA Surround, gwarantując silny, głęboki i bogaty dźwięk o wysokiej jakości.

Wszystkie telewizory LG OLED 4K z oferty na rok 2015 wyposażone zostały także w system operacyjny webOS 2.0, będący najnowszą wersją platformy SMART od LG. Ze względu na udoskonalony interfejs użytkownika oraz szereg nowych funkcji, system webOS 2.0 pozwala na łatwiejszą i bardziej intuicyjną obsługę telewizora. Nowa platforma SMART TV od LG zapewnia zupełnie nowy poziom prostoty i wygody użytkowania. Jej atutami są krótszy czas reakcji, a także menu, które można łatwo dostosowywać do indywidualnych potrzeb.

[Łukasz Szewczyk]