Przedstawiciele studia Mojang poinformowali, że Minecraft zadebiutuje na PlayStation 4, PlayStation Vita oraz na Xbox One w sierpniu.
Graczy, którzy zakupili grę na wcześniejsze generacje konsoli, równocześnie otrzymają olbrzymią zniżkę. I tak, zamiast płacić 19,99 dolarów, wydadzą zaledwie 4,99$ za wersję na Xbox One lub PlayStation 4. Co ciekawe, zapisy gry można przetransferować ze starej konsoli na nową, by móc dalej rozwijać swój wirtualny świat. Posiadacze wersji na PlayStation 3, będący zarazem właścicielami PlayStation Vita otrzymają natomiast bezpłatny upgrade do wersji Cross-Buy, działającej na obu systemach.

Owen Hill, dyrektor generalny firmy Mojang, zapowiedział, że świat Minecrafta w wersjach na konsole nowej generacji będzie o wiele większy.

Minecraft to niezależna gra z otwartym światem. Głównym celem jest konstruowanie różnych przedmiotów i budynków z sześciennych bloków. Produkcja umożliwia samotną rozgrywkę, pozwala też na współpracę i rywalizację - zasady ustalają najczęściej sami gracze, szczególnie w wersji PC, która umożliwia wykorzystywanie fanowskich modyfikacji.