W dzisiejszych czasach gaming to nie tylko hobby, to prawdziwa pasja. Z każdym rokiem technologia idzie naprzód, oferując coraz lepsze możliwości dla graczy. Jednakże, aby czerpać maksymalną przyjemność z gier, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Dlatego też coraz więcej graczy decyduje się na zakup specjalnie zaprojektowanych komputerów gamingowych, które oferują wysoką wydajność ale i również niepowtarzalną estetykę, i takie zestawy znajdziecie właśnie w tym poradniku! W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się konfiguracje wyposażone w podświetlenie ARGB, które dodaje nie tylko funkcjonalności, ale również niesamowitego wyglądu, sprawiając, że komputer staje się prawdziwą ozdobą każdego pokoju gracza. Kiedy połączymy podświetlenie ARGB z obudowami posiadającymi wiele paneli ze szkła hartowanego, możemy stworzyć naprawdę niesamowite zestawy komputerowe. 

 


 

 


Komputer gamingowy. Co to w ogóle jest? 

Na wstępie od razu zaznaczymy, nie będziemy lać wody i pisać, że do grania trzeba kupować komputer "gamingowy". Dlaczego? Każdy komputer może być komputerem gamingowym - wsytarczy, że taki komputer będzie wykorzystywany do gier i to już pozwala nam nazwać taki sprzęt, sprzętem gamingowym. Tak jak każde auto biorące udział w wyściach jest autem wyścigowym, tak każdy komputery wykorzystywany do gier, jest komputerem gamingowym. Komputer gamingowy, to po prostu komputer służący do gier i takim komputerem będzie zestaw zarówno za 20 000 zł na najdroższych podzespołach ale też i tani zestaw za 3500 zł. Tak więc pojęcie "komputer gamingowy" używamy w tym artykule bardziej ze względu na ilość zapytań chociażby w statystykach Google Trends. Wielu z Was nie wyobraża sobie jendak komputera gamingowego bez wielokolorowego podświetlenia ARGB, bez ładnej obudowy ze szklanymi panelami, bez akcentów oraz detali, które robią różnicę pod względem wizualnym. Dla wielu użytkowników, komputer w dzisiejszych czasach ma również się świetnie prezentować i być ozdobą pomieszczenia, a nie tylko czarną skrzynką postawioną pod biurkiem. Zestawy komputerowe, które wyróżniają się swoim wyglądem i podświetleniem są np. często wybierane przez stremerów i youtuberów, gdzie komputey te tworzą tło i dodają efektu na ekranie.  Trendy się zmieniają, nie każdy z tym się zgadza, są nawet przeciwnicy zestawów komputerowych z podświetleniem i po części każdy ma tutaj rację. Najważniejsze jest jednak to, że to Wy podejmujecie decyzję. To Wy wydajecie własne pieniądze na zakup zestawu komputerowego i to Wy decydujecie co dokładnie chceie otrzymać. Zestawy nazywane "gamingowymi" z dużą ilością podświetlenia, zbudowane na dobrych podzespołach, zbudowane na podzespołach, które dodają smaczku estetycznego są jednak droższe, bo za wszystkie dodatki trzeba zapłacić więcej niż za wcześniej wspomnianą czarną skrzynkę która zostaje wrzucona pod biurko. Tak więc przeciwnicy podświetlenia też mają swoją rację, gdyż zamiast dokładać do dodatkowów, można dołożyć do wydajniejszych podzespołów, a podświetlenie nie doda nam magicznych " 10% wydajności więcej". Ale wracamy do punktu wyjścia - nie każdy z Was ma plan na standardowy zestaw komputerowy. Widzimy to my, widziecie to zapewne i Wy. Czasami poświęcamy niewielką część wydajności bądź  dokładamy środki finansowe jeżeli mamy taką możliwość, wszystko po to, aby zbudować właśnie zestaw komputerowy, który będzie nam się podobał, który będzie rozświetlony i który będzie ozdobą oraz zabawką w naszych oczach. 

 


Ile trzeba zapłacić za "komputer gamingowy"?

Odpowiedź na pytanie, ile trzeba zapłacić za komputer gamingowy jest bardzo prosta - trzeba zapłacić więcej. Jest to oczywiście ściśle powiązane z tym, że podzespoły z wielokolorowym podświetleniem ARGB są po prostu droższe. Dla przykładu dobry wentylator bez podświetlenia można kupić za 20 zł, z podświetleniem ceny takich wentylatorów najczęściej zaczynają się od 50 zł i więcej. W komputerach gamingowych bardzo często wybierane są wodne układy chłodzeń procesora i to nawet pod procesory, których tak wydajnych układów nie wymagają. Na koniec dochodzi oczywiście różnica w cenie obudowy, bo obudowę musimy dobrać tutaj taką, która będzie się nam podobać. Na koniec zostają niewielkie dopłaty do wyższch modeli kart graficznych, płyt głównych i dodatków jak ładne okablowanie czy też opcje montażu kart graficznych wertyklanie. Sumując to wszystko robi nam się tutaj całkiem pokaźna suma. O ile macie do dyspozycji wyższy budżet przeznaczony na zakup takiego komputera, to problemu w zasadzie nie ma. Jeżeli zaś ten budżet jest nieco bardziej ograniczony, tam szuka się najczęściej kompromisu pomiędzy zadbaniem o wydajność ale i też o sam wygląd. Proponowane zestawy w tym poradniku będą więc droższe i z gorszym stosunkiem wydajności do wydanych pieniądzy. Jeżeli szukacie bardziej optymalnych rozwiązań pod tym względem, to sprawdźcie nasze propozcyje w Polecanych Zestawach Komputerowych gdzie znajdziecie konfiguracje zarówno bez podświetlenia jak i z podświetleniem, ale ze znacznie większym naciskiem na wydajność za każdą wydaną złotówkę.

 


 

 


Nasze propozycje "komputerów gamingowych"

Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się obudowy zwane potocznie "akwariami", czyli obudowy które posiadają penele ze szkła hartowanego nie tylko z boku, ale też na przodzie obudowy a nawet i na górze. Obudowy takie mają do siebie to, że ich wnętrze możemy podziwiać niemal w całości. Nasze propozycje takich komputerów zbudowaliśmy w oparciu o obudowy Phanteks NV5, NV7 i NV7 oraz Lian Li Lian Li O11D EVO RGB. Obudowy bez fabrycznych wentylatorów, także na start dochodzą nam dodatkowe koszty. Zestawienie zaczynamy od konfiguracji z RTX 4070 SUPER. Przy zestawach z mniej wydajnymi kartami graficznymi raczej rzadko decydujecie się na większe dopłaty do samego wyglądu i skupiacie się tam jednak mimo wszystko na wydajności i opłacalności. Nie stoi jednak nic na przekodzie, aby złożyć zestaw z RTX 4060 w obudowie Phanteks NV5 i pełnym podświetleniem. Jako, że mówimy tutaj czysto o gamingu, to nasze głównej propozycje zostały zbudowane na procesorach AMD Ryzen 7000, które obecnie są przez Was bardzo często wybierane do zestawów przeznaczonych do gier. Zaraz pod nimi znajdziecie jednak podane pełne aternatywy na procesorach Intel Core. Na koniec jeszcze jednak kwestia - zestaw biały czy czarny? Decyzja należy tylko i wyłącznie do Was - dla ułatwienia przygotowaliśmy konfiguracje w obu kolorach.

 


Komputer gamingowy - GeForce RTX 4070 SUPER

Przygodę zaczynamy od konfiguracji w okolicach 8000 zł. Konfiguracja w której za wydajność odpowiada wydajny 8-rdzeniowy oraz 16-wątkowym procesor AMD Ryzen 7 7700 w połączeniu z kartą graficzną Gigabyte GeForce RTX 4070 SUPER Gaming OC. Obudowa Phanteks NV5 do której dorzucamy 5 wentylatorów Arctic P12 ARGB PWM PST 120 mm. Wentylatory do zamontowania w następującym układzie - 3 wentylatory na boku oraz jeden na dole jako wentylatory wciągające, 1 wentylator z tyłu jako wyciągający. Na górze ląduje zaś układ chłodzenia procesora Arctic Liquid Freezer III 360 ARGB. Mamy tutaj układ idealny - 4 wentylatory wciągające oraz 4 wentylatory wyciągające. W przypadku opcji w obudowie Lian Li - 6 wentylatorów wciągających (3 na dole oraz 3 na boku)  oraz 4 wyciągające. Nie brakuje oczywiście podświetlenia na pamięciach G.Skill Trident Neo z taktowaniem 6000 MHz i opóźnieniami CL30 z profilem AMD EXPO. W konfiguracji znalazł się również komplet bardzo ładnych kabli cableMod Pro ModMesh 12VHPWR, które możecie dołożyć ale też nie musicie. Wszystko zależy od Was - ale zobaczcie najpierw, jak te kable pięknie wyglądają. W konfiguracjach z procesorem Intel Core i5-14600K stawiamy na pamięci Lexar ARES z RGB i taktowaniem 6800 MHz

 

W zestawach na platformie AMD jeżeli chcecie, bez problemu możecie podmienić procesor AMD Ryzen 7 7700 na model AMD Ryzen 7 7800X3D. Nic też nie stoi na przekodzie aby dać tutaj kartę graficzną z niższej półki wydajnościowe, czy też procesor AMD Ryzen 5 7500F. W przypadku zestawów na LGA1700 przy małej dopłacie w zasięgu jest 20-rdzeniowy oraz 28-wątkowy Intel Core i7-14700K. Kwestia pojemności oraz ilości dysków SSD wedle Waszego zapotrzebowania oraz uznania. Jeżeli postawcie na karty graficzne jak RTX 4070, RTX 4060 Ti, RTX 4060, bądź modele AMD Radeon, to nie ma potrzeby abyście dobierali zestaw kabli cablemod, gdyż te modele kart graficznych nie mają zasilania 12VHPWR. Możecie dobrać wtedy sobie osobno wsystkie potrzebne kable, a jak nie chcecie tego robić, to w przypadku białych konfiguracji podmieńcie tylko zasilacz na Seasonic FOCUS GX-850 ATX 3.0 White 80Plus Gold 850W

 


Komputer gamingowy - GeForce RTX 4070 Ti SUPER

Chwila moment, mrugnięcie okiem i już jesteśmy w budżecie 10 000 zł. Względem poprzedniej konfiguracji oczywiście podnosimy wydajność podmieniając model GeFroce RTX 4070 SUPER na wydajniejsze rozwiązanie RTX 4070 Ti SUPER. Cenę tej konfiguracji podnoszą również pełne pakiety wentylatorów oraz chłodzeń procesora od Phanteksa oraz Lian Li. Dedykowane wentylatory w wersji Reverse (wciągające) wyróżniają się tym, że ramkę konstrukcyjną mają po drugiej stronie co pozwala na uzyskanie czystego wyglądu - tzw. clean look. W przypadku obudowy NV5 dobieramy 4 sztuki Phanteks D30 Reverse jako wentylatory wciągające do zamontowania na boku oraz na dole obudowy, oraz jeden zwykły jako wyciągający na górze. W przypadku obudowy Lian Li, zalecamy zamontować 6 sztuk wentylatorów Reverse na dole i boku obudowy, oraz jeden wyciągający z tyłu. W obu przypadkach na górze obudowy zamontowane układy wodne 360. Oczywiście takie pakiety swoje kosztują i zestaw ten możecie oczywiście złożyć taniej, chociażby na chłodzeniu Liquid Freezer III 360 i wentylatorach Arctic P12 ARGB PWM PST 120 mm. 

 

Chcąc zaoszczędzić kilka złotych, możecie wymienić chłodzenia oraz wentylatory na opcje od Artcic w postacji Liquid Freezer III 360 ARGB z wentylatorami Arctic P12 ARGB PWM PST czy też Endorfy Navis F360 ARGB z wentylatorami Endorfy Fluctus 120 ARGB. Do obudowy NV5 cały komplet to 5 wentylatorów układ chłodzenia 360, w przypadku obudowy Lian Li, 7 wentylatorów układ chłodzenia 360. Jeżeli jednak chcecie pójść z tymi zestawami do przodu, to podobnie jak wcześniej procesor możecie podmienić na model AMD Ryzen 7 7800X3D  na platformie AM5 bądź i7-14700K na platformie Intel LGA1700. W zależności od budżetu jakim dysponujecie, możecie stawiać na płyty główne AM5 z chipsetem B650E oraz X670E, możecie sprawdzić też model karty graficznej Gigabyte RTX 4070 Ti SUPER Aorus Elite do zestawów w czarnym kolorze. Dyski SSD oczywiście wedle uznania jeżeli chodzi o ich ilość oraz pojemność. Możecie wybierać z dysków Lexar NM790 bądź Kingston KC3000 albo WD_BLACK 850X  (to tylko nasze propozycje) najlepiej w wersjach bez fabrycznych radiatorów. W przypadku kiedy już teraz myślicie o rozbudowaniu pamięci do 64GB, to pamiętajcie o jednym. Wybierajcie zestawy 2x32GB zamiast 4x16GB gdyż na obu platformach w przypadku zamontowania 4 kości, taktowania pamięci będą znacznie niższe niż te z profilów AMD EXPO oraz Intel XMP

 


Komputer gamingowy - GeForce RTX 4080 SUPER

Wierzcie nam, że my też nie nadążamy z rosnącymi kwotami. Wraz ze zmianą karty graficznej na model Gigabyte RTX 4080 SUPER Gaming OC, na plaformie AM5 zmieniamy procesor AMD Ryzen 7 7700 na topowy model do gier, czyli AMD Ryzen 7 7800X3D który jest naładowany po brzegi pamięcią 3D V-cache. W przpadku platformy LGA1700 przeskakujemy natomiast na model Intel Core i7-14700K. W przypadku konfiguracji z obudową Phanteks, zamiast Phanteks NV5 wrzucamy większy model Phanteks NV7. W tym modelu dokładamy 7 wentylatorów Phanteks D30 120 Reverse (wciągające) do zamontowaniu na dole oraz boku obudowy. Z tyłu obudowy montujemy dwie sztuki wyciągające a na góze oczywiście układ chłodzenia Glacier One 360. 

 

W przypadku czarnych konfiguracji możecie sprawdzić Gigabyte RTX 4080 SUPER MASTER 16GB  nawet już w połączeniu z płytą główną Gigabyte X670E AORUS MASTER AM5 jeżeli stawiacie na AM5. W przypadku konfiguracji na podzespołach Lian Li, możecie wybrać chłodzenie Lian Li GALAHAD II LCD 360 SL-INF dla wersji czarnej oraz Lian Li GALAHAD II LCD 360 SL-INF dla wersji białej. Przy tak wysokich budżetech pojawia się kolejna zachcianka - więcej pamięci operacyjnej. Możecie dobierać modele 2x32GB i zalecamy Wam to rozwiązanie jako o wiele lepsze niż układ 4 kości po 16GB. W przypadku 4 kości pamięci RAM DDR5, taktowania polecą mocno w dół i mogą one nawet pracować na częstotliwości 3600 MHz. Także trzymajcie się zasady dwóch kości po 32GB każda. Dla wersji czarnej AM5 możecie postawić na G.Skill Trident Neo AMD RGB DDR5 64GB (2x32GB) 6000MHz CL30 EXPO a dla białej na Kingston FURY Renegade RGB White 64GB (2x32GB) DDR5 6000 CL32. Dla konfiguracji na LGA1700 z procesorem Intel Core i7-14700K odpowiednio dla czarnej konafiguracji G.Skill Trident Z5 RGB DDR5 64GB (2x32GB) 6400MHz CL32 i dla białej G.Skill Trident Z5 RGB DDR5 64GB (2x32GB) 6400MHz CL32. Do proponowanych wyżej konfiguracji możecie też wybierać karty graficzne GeForce RTX 4090.

 


Komputer gamingowy - GeForce RTX 4090

Bardzo szybko doszliśmy do końca zestawienia i też bardzo szybko doszliśmy do wydatku rzędu aż 20 000 zł. W przypadku zestawu w obudowie marki Phanteks, stawiamy już na największy model Phanteks NV9. Obudowa ta przystowana jest do pełnej obsługi radiatorów 420 oraz wentylatorów 140 mm. Wrzucamy więc chłodzenie Glacier One D30 420 ARGB oraz 7 sztuk wentylatorów Phanteks D30 140 mm ARGB w układzie 6 sztuk Reverse (wciągających) do zamontowania na dole i boku obudowy. Z tyłu obudowy dokładamy dwa normalne jako wentylatory wyciągające. W przypadku konfiguracji na Lian Li zostajemy na obudowie O11D. Co prawda Lian Li ma Dynamic EVO XL również przystosowaną do radiatory 420 i wentylatory 140 mm, ale niestety póki co nie ma wyboru w układach Lian Li 420. W konfiguracjach czanrych znajdują się układy graficzne Gigabyte RTX 4090 AORUS jak i płyty główne AORUS Master. Rozbudowana ilość pamięci DDR5 do 64GB w układzie 2x32GB oraz dodany zasilacz Seasonic VERTEX o mocy 1000W z certyfikatem 80Plus Platinum. W przypadku zestawów bez ARGB z chłodzeniem Glacier One 360 oraz wentylatorami Phanteks T30 120 mm, zostajemy przy obudowie NV7, gdyż dopłata do NV9 za bardzo nie ma sensu - jest to obudowa dedykowana bardziej pod układy 420 oraz wentylatory 140 mm, a Phanteks T30 występuje tylko w rozmiarze 120 mm. A skoro nie zależy nam na ARGB, to RTX 4090 AORUS Master zmieńmy na model Gigabyte RTX 4090 Aorus Xtreme Water Force z chłodzeniem wodnym i radiatorem 360 mm

 

Jeżeli chcecie jeszcze bardziej rozbudować wyżej proponowane konfiguracje, to pierwsze co przychodzi na myśl, to zmiana procesora na platformach AM5 na model 16 wątkowy oraz 32 rdzeniowy w postaci AMD Ryzen 9 7950X3D bądź na i9-14900K jeżeli stawiacie na niebieskich. Dyski SSD możecie rozbudowywać o większe pojemności czy też dokładać kolejne wedle własnego uznania i zapotrzebowania. W kwestii dalszych modernizacji tych zestawów może być już dość ciężko. Kwoty o jakich tutaj mówimy i tak są ogromne, ale nie jest to jeszcze koniec. Zostają jeszcze dodatki jak dodakowe listwy z podświetleniem, podświetlane przewody zasilające czy też wertyklany montaż karty graficznej, ale o tym więcej informacji znajdziecie w dalszej części artykułu. 

 


Usługi serwisowe - montaż, instalacja systemu, testy stabilności

Przy wyborze któregokolwiek z naszych polecanych zestawów komputerowych, możecie skorzystać z świadczonych przez nas usług serwisowych. Oferujemy Wam profesjonalny montaż zestawów komputerów. Nasi technicy z największą starannością i dokładnością zmontują za Was komputer. Jeżeli chcecie zobaczyć jak to robimy, możecie to sprawdzić na naszym proflu Facebook gdzie umieszczamy zdjęcia niektórych realizacji. Poza usługą montażu możecie również skorzystać z usługi instalacji systemu operacyjnego Windows 11 wraz z sterownikami, przy czym usługa ta oczywiście nie obejmuje ani licencji ani aktywacji systemu. Jeżeli chcecie mieć 100% gwarancji poprawnego oraz stabilnego działania komputera nawet pod największym obciążeniem, to zdecydowanie powiniście zwrócić swoją uwagę na rozszerzoną wersję tej usługi, która dodatkowo obejmuje godzinne testy obciążeniowe. W naszej ofercie znajdziecie oczywiście również usługę akutalizacji BIOS do najwnoszej wersji. Szczególnie polecamy skorzystanie z tej usługi dla wsystkich Was, którzy zdecdują się rozszerzone testy instalacji systemu i sterówników wraz z testami obciażeniowymi - testy te warto przeprowadzać na najwnowszej dostępnej wersji BIOS. Korzystając z naszego pełnego pakietu usług, macie gwarancję poprawności działania i stabilności zestawu komputerowego. Po otrzymaniu komputera, po jego rozpakowaniu i podłączeniu, otrzymujecie sprawdzony, przetestowany gotowy sprzęt na którym od razu możecie zacząc pracować i grać. 

 


Nie ma co ukrywać. To droga zabawa ...

Jak widzicie po naszych propozycjach są to koniguracje znacznie droższe od chociażby komupterów również gamingowych w poradniku Polecane zestaw komputerowe O ile dysponujecie większym budżetem, to sprawa wysokich cen sama się rozwiązuje. W przypadku w którym budżet jest bardziej ograniczony, musicie iść na ustępstwa pod względem wydajności, ale macie też jeszcze małe pole manewru w doborze samych konfiguracji. Zacznijmy od ustępstw w kwestii wydajności na rzecz wyglądu. Nie każdy potrzebuje RTX 4090 nawet do rozdzielczości 4K. Oszczędność przy wyborze chociażby RTX 4080 SUPER jest bardzo duża, a sam RTX 4080 SUPER jest również bardzo wydajnym układem graficznym. Granie w rodzielczości 4K nawet na nieco niższych detalach - niekoniecznie ultra, i tak jest bardzo komfortowe. Dodatkowo do dyspozycji jest przecież DLSS z generatorem klatek. Pod rozdzielczość 1440p nie każdy natomiast potrzebuje RTX 4080 SUPER. Do tej rozdzielczości układy takiej jak RTX 4070 SUPER oraz RTX 4070 Ti SUPER są już bardzo wydajnymi propozycjami, a kartę graficzną zawsze przecież można zmienić za jakiś czas. Tak więc czasami inwestowanie w najbardziej wydajne, ale wtedy też i mniej opłacalne podzepsoły - bo to idzie z sobą w parze, nie zawsze musi być uzasadnione. Kwestią budżetu oraz wydajności mamy omówioną. Na koniec zostaje kwestia modyfikacji proponowanych konfiguracji. Wszystkie konfiguracje możecie oprzeć o znacznie tańsze układy chłodzenia CPU oraz wentylatory. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, możecie postawić na serię Arctic Liquid Freezer III wraz z wentylatorami Arctic serii P, bądź na produkty Endorfy takie jak Navis F360 z dodatkowymi wentylatorami Fluctus. W przypadku propozycji od Phanteks i Lian Li, nie są to tanie propozycje, ale efekt końcowy z wentylatorami Reverse jest też o wiele ładniejszy. W tym przypadku na początek możecie dać mniejszą ilością wentylatorów, pozostałe dokupicie sobie za jakiś czas. Można również postawić na tańsze płyty główne, zasilacze czy mniej pojemne dyski. Podzespoły o które łatwo rozbudować zestaw w przyszłości po prostu przez ich dodanie i podłączenie, są też pewnym rozwiązaniem na obniżenie ceny wyżej proponowanych konfiguracji. Jeżeli chcielibyście zmodyfikować którąś z konfiguracji, która wpadła Wam w oko a nie czujecie się na siłach, zawsze możecie do napisać na pomoc@proline.pl gdzie współnie dobierzemy wpasowaną pod Wasze wymagania konfigurację. 

 


... ale może być jeszcze droższa

Dobierając proponowane konfiguracje staraliśmy się mimo wszystko gdzieś wypośrodkować wydatki na podświetlenie i efekty wizualne. Oczywiście jeżeli checie komputer z całymi kompletami Phanteks czy Lian Li, to tam po prostu trzeba dopłacić. Dopłacać jak to się potocznie mówi, zawsze można bez końca. Nie inaczej jest w tym przypadku. Pomijając droższe modele płyt głównych (nawet w do kwoty 5000 zł), droższe zasilacze z certyfikatemi 80Titanium, droższe i wyżej taktowane pamięci na platformę Intel LGA1700 czy pamięci niebinarne w układasz 2x24 bądź 2x48GB, można jeszcze dopłacać do samego wyglądu. Do obudów Phanteks możecie dorzucić sobie listwy LED. Zarówno w obudowach Phantek jak i Lian Li możecie postawić również na wertykalny montaż karty graficznej dobierając odpowiedni bracket. Jeżeli chcelibyście jeszcze więcej podświetlenia, to Lian Li w swojej ofercie ma kable Strimer z podświetleniem łącznie z kablem zasilającym 12VHPWR. Warto też jednak uważać z wszystkimi dopłatami, bo może się okazać, że zbliżycie się mocno do kwoty jaką wydalibyście na zestaw komputerowy z pełnym układem chłodzenia cieczą custom loop. Posiadamy w ofercie montaż takich układów i dla kogoś z Was, być może właśnie zestaw w pełni chłodzony cieczą może okazać się najlepszym wyborem. 

 


Pytania, komentarze, opinie