O nowych procesorach Intel Atom, dotychczas kryjących się pod nazwą kodową Bay Trail, było wiadomo już bardzo dużo. Intel wprowadzi do sprzedaży nowe układy z rodziny Bay Trail-T, dedykowane dla tabletów internetowych. Mowa o trzech Atomach z serii Z3000.

Układy te bazują na przebudowanych rdzeniach x86 Atom, z zaimplementowaną obsługą wykonywania instrukcji poza kolejką, wbudowanym kontrolerze pamięci RAM typu LPDDR3, oraz IGP zgodnym z API DirectX 11, oraz OpenGL 3.2. Do tego dochodzi wsparcie dla technologii Burst (odmiana Turbo Boost), oraz obsługa najważniejszych standardów, w tym PCI-Express, SATA i USB 3.0.

Nowa seria Atomów nazywa się Z3000 i na początku będzie się składała z czterech modeli 4-rdzeniowych i dwóch modeli 2-rdzeniowych. Odmiany z większą liczbą rdzeni będą oznaczone jako Z37x0, a z mniejszą - Z36x0. Oprócz tego, w oznaczeniu nowych Atomów może się pojawić litera D informująca, że ma się do czynienia z tańszą odmianą procesora, która ma tylko jeden kanał pamięci DDR3L-RS, zamiast pamięci LPDDR3, co pozwala na redukcję kosztów, ale ma wpływ na wydajność i energooszczędność.

Intel twierdzi, że ich nowe procesory są jednocześnie energooszczędniejsze i wydajniejsze niż konkurencja oparta na rdzeniach Cortex-A15 (Tegra 4, Exynos Octa), czy Krait 400 (Snapdragon 800)