Oczom internautów ukazał się właśnie najnowszy ranking 500 najwydajniejszych superkomputerów na globie. Tak jak w poprzednich dwóch latach, na szczycie listy uplasowali się Chińczycy, tym razem z komputerem Sunway TaihuLight. Ubiegłoroczny zwycięzca, Tianhe-2 ustąpił mu miejsca spadając na drugą lokatę.

Sunway TaihuLight znajduje się w Narodowym Centrum Superkomputerów w Wuxi. Maszynę tę napędza aż 40 960 procesorów Sunway SW26010 opartych na architekturze RISC. Jakby tego było mało, każdy z nich wyposażony jest w 260 rdzeni taktowanych zegarem (w końcu normalna liczba) 1,45 GHz. Wyżej wymienione procesory podzielone są na cztery bloki obliczeniowe MPE, z których każdy dysponuje 8GB pamięci operacyjnej. Każdy procesor korzysta więc z 32GB RAM, co łącznie daje komputerowi pamięć o pojemności 1,31 petabajtów. Parametry te pozwalają maszynie na osiągnięcie mocy obliczeniowej na poziomie 93 PFLOPS - w miarę znośnie, prawda? Całość pracuje pod kontrolą systemu Sunway RaiseOS 2.0.5.

Potwór ten mieści się w 40 szafach, które łącznie zajmują powierzchnie 1000 metrów kwadratowych. Stworzenie tego komputera kosztowała Chińczyków 164 mln dolarów. Konstrukcja podczas pracy pobiera 15,37 megawata mocy, co wbrew pozorom jest całkiem dobrym wynikiem, jak na jej złożoność oraz możliwości.

Główne zastosowania maszyny to obliczenia analityczne. Specjaliści wykorzystują komputer do prognozowania pogody oraz badań klimatycznych.