Światowy operator satelitarny SES kontynuuje strategię rozwoju poprzez zakup kolejnych trzech satelitów: SES-14, SES-15 i SES-16/GovSat, które mają zostać wyniesione na orbitę w 2017 roku.

Spółka SES poinformowała o zamówieniu trzech satelitów najnowszej generacji, SES-14, SES-15 i SES-16/GovSat. Ostatni z nich został zamówiony wspólnie z Rządem Luksemburga do nowego wspólnego przedsięwzięcia, LuxGovSat.

Przy budowie tych satelitów będą wykorzystane najnowsze technologie, w celu osiągnięcia optymalnego działania i najwyższej wydajności, pozwalając SES zaspokajać potrzeby klientów na rynkach szybko rozwijających się, na których firma osiągnęła już stabilną pozycję. Satelity zostaną wyprodukowane przez Airbus Space and Defence, Boeing i Orbital AKT. Dzięki nowemu zamówieniu liczba satelitów SES będących aktualnie w budowie zwiększy się do siedmiu, z których sześć zapewni wzrost oferowanych pojemności satelitarnych.

Nowe satelity przyczynią się do naszego dalszego rozwoju i zwiększą znacząco ilość pojemności dla naszych czterech strategicznych pionów, którymi są: transmisje wideo, przesył danych, usługi mobilne i projekty rządowe. Inwestycje we flotę - zrealizowane zgodnie z planami nakładów inwestycyjnych SES - umożliwią nam zróżnicowanie naszych usług na rynkach docelowych, a także będą stanowić fundament do dalszego rozwoju. Pozwolą nam wykorzystać potencjał wielu dynamicznie rosnących regionów i segmentów rynku, włączając Direct-to-Home (DTH) w Ameryce Południowej, a także usługi mobilne w sektorze lotniczym i morskim w obu Amerykach, i na Atlantyku Północnym, jak również efektywnych rozwiązań biznesowych dla rządów, sektora obronnego i bezpieczeństwa
powiedział Karim Michael Sabbagh, Prezes i Dyrektor Zarządzający SES.

SES-14 i SES-15 są potężnymi satelitami hybrydowymi, które będą korzystać z pasma Ku- i Ka- - a w przypadku SES-14 - również z pasma C o szerokiej wiązce i wysokiej przepustowości oraz w pełni elektrycznym układzie napędowym. Zwiększy to efektywność ekonomiczną satelitów poprzez zwiększoną ładowność dzięki zredukowanej masie paliwa.

SES-16/GovSat jest nowoczesnym wielozadaniowym satelitą o ogromnej mocy z całkowicie sterowalnymi wiązkami, który jest przeznaczony dla misji rządowych. Satelita ten stanie się własnością i będzie w pełni użytkowany przez LuxGovSat, nowe wspólne przedsięwzięcie SES i Rządu Luksemburga.

Inwestycje we flotę zwiększają nasze pojemności, w celu zaspokojenia wysokiego zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne w kilku kluczowych regionach i segmentach. Inwestycje te podkreślają naszą pewność dotyczącą wysokiego zapotrzebowania i potencjału wzrostu zarówno na rynkach wschodzących, jak i dojrzałych i zapewniają nam podstawy do stworzenia unikatowych kombinacji naszej geostacjonarnej floty (GEO) z flotą pracującą na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) O3b, w której posiadamy 45% udziałów
kontynuował Karim Michael Sabbagh
.
[Łukasz Szewczyk]