Dalszy rozwój darmowej oferty naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) ukierunkować na poprawę jakości już dostępnych kanałów telewizyjnych, zamiast uruchamiać nowe.

Do Krajowej Rady trafiła właśnie z Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokumentacja dotycząca uruchomienia nowego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej w tzw. paśmie trzecim (to tzw. ósmy multipleks). - informuje Rzeczpospolita.

Podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej szef KRRiT przyznał, że w sprawie nowego multipleksu regulator jest "pod presją" spółki Emitel, która wyraża największe zainteresowanie tymi częstotliwościami. Jednak cytowany przez Rzeczpospolitą mówi, że "najlepiej byłoby poczekać nawet kilka miesięcy, by móc właściwie ocenić skutki cyfryzacji naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce".

Przypomnijmy, że pomysłów na zagospodarowanie tzw. ósmego multipleksu jest wiele. Od uruchomienia nowych ośmiu kanałów, po przeznaczenie multipleksu na emisję w technologii HD kanałów już dostępnych w DVB-T. KRRiT nie wyklucza także możliwości emisji kanałów płatnych oraz nadawanie w nowym wydajniejszym standardzie DVB-T2.

[Łukasz Szewczyk]