Parlament Europejski przegłosował zniesienie opłat roamingowych do Bożego Narodzenia 2015 roku, rozszerzenie zakresu praw konsumentów oraz ułatwienie tworzenia lepszych usług telekomunikacyjnych.

W czwartek (3 kwietnia 2014 roku) odbyło się głosowanie Parlamentu Europejskiego nad zniesieniem opłat roamingowych do Bożego Narodzenia 2015 r. jako część szerszego głosowania nad poparciem wniosku Komisji w sprawie rozporządzenia dotyczącego "łączności na całym kontynencie" (jednolity rynek telekomunikacyjny).
Głosowanie to jest dotrzymaniem zobowiązania UE wobec obywateli. Taka jest właśnie rola UE - zniesienie barier w celu ułatwienia życia i sprawienia, by było ono mniej kosztowne.

W naszym codziennym życiu niemal wszyscy zależni jesteśmy od usług telefonii komórkowej i połączeń internetowych. Powinniśmy wiedzieć, co kupujemy. Nie możemy dać się naciągać na niepotrzebne koszty i powinniśmy mieć możliwość zmiany decyzji. Przedsiębiorstwa powinny mieć możliwość dostarczania swoich usług nam wszystkim, a rozporządzenie to ma ułatwić im to zadanie. Jest ono zatem z korzyścią dla wszystkich.W 2010 r. obiecałam znieść opłaty roamingowe do końca 2015 r. i obecnie jesteśmy o krok od osiągnięcia tego celu.
Oprócz wyraźnie widocznej bariery jaką jest roaming, jesteśmy obecnie coraz bliżej zlikwidowania wielu innych barier, tak aby Europejczycy mogli korzystać ze swobodnego dostępu do łączności bez zakłóceń, gdziekolwiek się znajdują
- mówi Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej

Państwa członkowskie UE będą teraz kontynuowały przegląd rozporządzenia, a Komisja oczekuje ostatecznego porozumienia w tej sprawie do końca 2014 r.

[Łukasz Szewczyk]