Sieć Orange Polska testuje nowe technologie, które pozwolą operatorowi na świadczenie nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, w tym szybkiego internetu szerokopasmowego, jak najszerszej liczbie klientów. Jeszcze w tym roku rozpocznie się pilotażowa sprzedaż usług w technologii G.fast.

W ramach Orange Labs sieć Orange przeprowadziła pierwszy test technologii G.fast. Jak wyjaśnia operator, test polegał na uruchomieniu w tej technologii wszystkich usług z pakietu FTTH, czyli usług telewizyjnych (HDTV), głosowych (VoIP) oraz Internetu w profilu 300/30 Mb/s.

Testy poszły pomyślnie i operator przygotowuje się do rozpoczęcia pod koniec 2015 roku pilotowego świadczenia swoich usług z wykorzystaniem G.fast. Nowa technologia dla klientów oznacza przede wszystkim szybki (powyżej 500Mb/s) transfer danych z wykorzystaniem linii miedzianej.

Technologia G.fast jest przeznaczona do budynków, w których niemożliwa jest instalacja światłowodu bezpośrednio w mieszkaniu klienta (FTTH). Rozwiązanie to część koncepcji DLA (Drop Line Agnostic), która zakłada wykorzystanie różnych mediów transmisyjnych dostępnych u klienta, takich jak linia miedziana, kabel koncentryczny lub przewód ethernetowy.

Pilotaż tej technologii planujemy pod koniec tego roku.

[Łukasz Szewczyk]