Na japońskich targach CEATEC 2015 prezentowanych jest wiele nowości. Wśród nich znalazł się także Panasonic DMR-UBZ1 pierwszy na świecie odtwarzacz UltraHD Blu-Ray. Nie jest to prototyp, a gotowe urządzenie, które wedle zapowiedzi już w następnym miesiącu trafi na sklepowe półki. Sprzęt nie tylko będzie pozwalał na odtwarzanie nowego formatu, ale też ma wbudowane tunery telewizji naziemnej i satelitarnej oraz wbudowany 3 TB dysk twardy. Tym samym pełni rolę nagrywarki PVR.

Taka konstrukcja jasno sugeruje, że produkt ten dedykowany jest rynkowi japońskiemu. W Europie i Stanach Zjednoczonych, nagrywarki Blu-ray nigdy nie pojawiły się na masową skalę. Japończycy znów pierwsi cieszyć się będą nowym formatem. Panasonic DMR-UBZ1 tani nie będzie. Odtwarzacz UltraHD Blu-ray kosztować będzie 400 tysięcy jenów, czyli prawie 12 tysięcy złotych.

Do Europy odtwarzacze UHD Blu-ray dotrą wiosną 2016 roku. Na pocieszenie można dodać, że będą znacznie tańsze. Model Samsunga prezentowany na targach IFA ma kosztować mniej, niż 500 euro, czyli około 2 tysięcy zótych.