Sklep Komputerowy
Koszyk jest pusty

Sklep komputerowy od 1993 roku

Strefa Marek

OsramPhilips LED
GoProMicrosoft
MSIiiyama
LenovoGigabyte
AMDCorsair
AsusSeasonic
QNAPInsERT
HamauRage
Nitro Conceptsnoblechairs

Wszyscy producenci:

 Data: 2013-06-28 

Rusza cyfryzacja radia w Polsce

Źródło: Media2
Pod koniec lipca 2013 roku zakończy się proces cyfryzacji naziemnej telewizji. Kolejnym etapem będzie będzie cyfryzacja radia. KRRiT zgodziła się na program konwersji cyfrowej, złożony przez Polskie Radia.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pozytywnie ocenia projekt Polskiego Radia w sprawie cyfryzacji radia w Polsce. Do omówienia pozostały jedynie szczegółowe kwestie - poinformował podczas swojego wystąpienia w Sejmie Jan Dworak, szef KRRiT.

Przewodniczący KRRiT zapewnia, że radiofonia cyfrowa będzie tańsza, lepiej dostępna, będzie też miała szerszą ofertę usług. Krajowa Rad Radiofonii przy cyfryzacji radia chce przyjąć model zastosowany przy telewizji publicznej - by zasadnicze kwestie dotyczące cyfryzacji radia zostały ujęte w ustawie.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca 2013 roku wyłączone zostaną ostatnie nadajniki naziemnej telewizji analogowej. Od tego momentu naziemna telewizja w całej Polsce dostępna będzie tylko w wersji cyfrowej. To właśnie po zakończeniu cyfryzacji telewizyjnej, zostaną uwolnione radiowe częstotliwości przewidziane na przyszłe radio cyfrowe.

[Łukasz Szewczyk]Dodaj do Facebooka+ Google+Dodaj do Twitter+ Wykop.pl

Wstecz  

Opinie, komentarzeRusza cyfryzacja radia w Polsce - Recenzje, opinie i komentarze

Ocena klientów: 3.5 / 5 - Ilość recenzji: 24
LogikaPodpowiada · OK, to jak będę słuchał radia w samochodzie?
28 Czerwiec 2013 10:17 · Ocena: 5
Lipa4r · Przez odbiornik DAB+ w nowych samochodach lub wymianę radia na nowe, jak tylko DAB się upowszechni... Nasi zachodni sąsiedzi od dawna nadają cyfrowo (i analogowo równocześnie).
28 Czerwiec 2013 10:23 · Ocena: 4
Rozum · LogikaPodpowiada@
normalnie kolego , musisz sobie kupic nowe cyfrowe radio samochodowe

28 Czerwiec 2013 11:18 · Ocena: 5
X-Ray · Z cyfryzacją radia w Polsce już niestety nie będzie tak różowo jak w przypadku TV. Tu nie będzie można kupić "przystawki" set top box a tylko...nowy odbiornik radiowy, który już nie kosztuje ok 100 zł. Trzeba będzie kupować nowe odbiorniki DAB za ok. 350 zł. Czekam na dalsze komentarze.
28 Czerwiec 2013 12:32 · Ocena: 1
KAT · a jak w telefonie ??? a jak w najnowszym amplitunerze do kina domowego który właśnie kupiłem ???
28 Czerwiec 2013 13:22 · Ocena: 1
Pop · To już jest głupota, bo o ile telewizję ogląda się na miejscu i zazwyczaj w jednym kraju, to cyfrezacja nie przeszkadza, ale radia na całym świecie są z tego co wiem analogowe, i to jest już trochę bez sensu, że w polsce trzeba mieć cyfrowe, a jadąc za granicę analogowe. Już wystarczająco utrudnili, jak kilkanaście lat temu zrobili zmianę częstotliwości UKF, ale w imię ogólnoświatowej standaryzacji można to wybaczyć. CHyba że w całej unii to wymienią.
A pomijając już ukf, to na pewno nie wymienią wszystkich nadajników nadających na falach krótkich średnich i długich na całym świecie na sygnał cyfrowy...

28 Czerwiec 2013 14:34 · Ocena: 5
Iksrej · Żadne z obecnie dostępnych i sprzedawanych urządzeń (nawet super hiper kino domowe) raczej nie posiada możliwości odbioru DAB. poza tym...znając polskie realia min. Boni nie zrobi tego tak szybko jak z TV.
28 Czerwiec 2013 15:31 · Ocena: 2
Poqraka · Pan Szewczyk zapomniał zacytować wypowiedź KRRiT w kwestii radia analogowego. A prawda jest taka: "Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak powiedział w piątek w Poznaniu, że cyfryzacja radiofonii jest w całej Europie poddana innym rygorom niż cyfryzacja telewizji. W przypadku radia, inaczej niż przy telewizji, nie wyznaczono terminu wyłączenia sygnału analogowego".
28 Czerwiec 2013 15:54 · Ocena: 1
Mirkles · Część obecnie sprzedawanego sprzętu ma tunery DAB. O ile znam temat, radio analogowe i cyfrowe będzie z założenia współistnieć, nikt żadnej stacji nie zmusi do zmiany. Poza tym o ile wiem fale AM - krótkie, średnie i długie nie będą cyfryzowane.
28 Czerwiec 2013 16:07 · Ocena: 4
Nowy · Transmisja z pasma 87, 5 - 108 dalej poleci z analogu FM... i to jeszcze baaaaaardzo, bardzo długo...
28 Czerwiec 2013 16:45 · Ocena: 4
Czytelnik · Sa w sprzedazy urządzenia z DAB, np. miniwieza Denon M-39 (wersja z DAB+)
28 Czerwiec 2013 18:44 · Ocena: 3
Calibur · Odbiorniki z DAB już są dostępne na polskim rynku od dobrych 5 lat. Inną jest kwestią jest to, że jak zakupimy dzisiaj odbiornik DAB+ czy za te kilka lat jak ruszy na dobre cyfrowe radio w naszym kraju, tęż będzie nadawać w tym standardzie a nie jakimś nowym.
Dlatego lepiej się nie spieszyć z zakupami.

29 Czerwiec 2013 9:13 · Ocena: 4
Szary001 · @Pop: coś ci się pokręciło chyba troszkę. Po pierwsze to jadąc do nas trzeba mieć analog reszta świata ma już DAB lub DAB+ a co do zakresu UKF to też nie masz racji bo zakres który mamy teraz 88-108MHz jest zakresem który był używany w europie wszędzie tylko Kraje komunistyczne i to nie wszystkie miały inny zakres i to dlatego trzeba było przestrajać radio jak ci ciocia z Niemiec przysłała. osobiście i tak wolę radio internetowe i to w aucie TAK w aucie. Kabelek jack jack do radia i albo telefon lub tablet. Do tableta karta sim z Aero2 ; ) i włala działa. Nie ma reklam itd i naprawdę na 300km zerwało może ze 3 razy. mimo to DAB+ też chętnie przywitam może muzyka w 5.1 poleci albo pójdziemy w parametry cd sacd czy i zamiast 44.1 kHz może 192kHz ehh poniosło mnie bo teraz to nawet 44.1kHz nie ma.
29 Czerwiec 2013 16:18 · Ocena: 5
GGrapcio · Co do kina domowego to radio odbierać można przecież radio przez tuner DVB-t..... KAT Masz i przystawkę do domowego sprzętu
1 Lipiec 2013 4:46 · Ocena: 5
Cichy · Wszystko fajnie - tylko powiedzcie to kierowcom, którzy kupują samochód i mają zespolone radio z CD i komputerem. Tego nie da się wymienić "ot tak". Nawet producent nie zdecyduje się na wymianę. A jeśli tak - to za jaką kasę? Głupota. Jeśli już DAB to równolegle z kilkoma (przynajmniej) stacjami analogowymi po przetargu.
1 Lipiec 2013 6:21 · Ocena: 5
Lesio42 · Większość sprzedawanych aktualnie odbiorników z DAB+ ma również zwykły DAB oraz dotychczasowe zakresy FM radia analogowego. Ponadto wiele z nich odtwarza treści z kart SD (SDHC) i USB. Niektóre są również z opcją nagrywania tresci radiowych na tych nośnikach (funkcja cyfrowego magnetofononu). Ja własnie mam takie firmy Sangean z dodatkową jeszcze funkcja radia internetowego. Radio mozna włączyć do domowej sieci Wi-Fi poprzez kabel sieciowy lub bezprzewodowo.
1 Lipiec 2013 8:44 · Ocena: 4
Janek · a co nam takieg zmieni radio cyfrowe ? bede mogl w koncu posluchac radia z francji czy USA, czy dalej tego dziadowstawa na rmf i innych stacjach?
Tylko błagam niech nikt nie pisze o lepszej jakości dźwięku ; )

1 Lipiec 2013 8:58 · Ocena: 4
Stefan · @Janek: lepszy zasięg przy mniejszej mocy nadawania.
1 Lipiec 2013 13:21 · Ocena: 3
Tech Elektronik Radio-Am… · Jeżeli wywalą Analogową to normalnie przyjdę i uduszę własnymi ręcoma! ! !
1 Lipiec 2013 13:53 · Ocena: 2
Adam · maja plusa trzeba rozwijać się, oby tak działano w całej gospodarce
1 Lipiec 2013 18:55 · Ocena: 3
Toughluck · @Szary001: Co z samochodami, nawet nowymi, które nie mają wejścia AUX w radiu fabrycznym, nie mają DAB, a z radia steruje się komputerem? Jak tam podłączysz komórkę?
Poza tym gdzie chcesz ten telefon podłączyć? Zakładam, że jest wpięty w ładowarkę i radio jednocześnie. Jak masz z przodu szybę atermiczną i/lub ogrzewaną, to zasięgu nie złapie, więc musisz telefon trzymać bliżej bocznej szyby.
I wszystko pięknie, ładnie, ale wygląda beznadziejnie i trzeba te kable rozstawiać za każdym razem gdy wchodzisz do samochodu, łączyć się i ustawiać.
Ja bym chętnie widział radio cyfrowe już teraz. Ale pod warunkiem, że do samochodu mógłbym dokupić obsługujący je fabryczny odtwarzacz.

2 Lipiec 2013 10:23 · Ocena: 3
WKS · Ciekawe jaka będzie jakość tego radia? Czy coś w okolicach mp3 - to śmierć radia dla melomanów. Ja wiem, że to wąska grupa odbiorców, ale...
2 Lipiec 2013 12:16 · Ocena: 5
Toughluck · @WKS: Przecież obecnie jakość radia FM jest znacznie gorsza od jakości MP3 -- po pierwsze stacje radiowe używają cyfrowych mikserów dźwięku, które pracują na skompresowanych plikach źródłowych. Po drugie, szerokość pasma FM to około 15 kHz, a zakres dynamiczny to 60-70 dB (ok. 10-12 bitów). Z technicznego punktu widzenia, nieskompresowany (! ) sygnał FM to odpowiednik 290-350 kbps. Nieskompresowany dźwięk z płyty CD to poniżej 1400 kbps. Podwójnie ślepa próba wykazuje, że jakość MP3 przy 320 kbps (maksymalna możliwa jakość) jest porównywalna z CD, czyli MP3 jest w stanie zasadniczo bezstratnie skompresować sygnał czterokrotnie. Tutaj zejdziemy do 160 kbps (maksymalna ilość próbek na sekundę przy częstotliwości próbkowania zmienionej na 22, 05 kHz), kiedy radio na pewno nie będzie mieć lepszej jakości dźwięku, natomiast większość prób wykazuje, że dźwięk MP3 (czyli MP2 layer III, DAB używa MP2 layer II) jest porównywalny z radiem FM przy 96 kbps (MP2 przy 128 kbps).
DAB może mieć wiele możliwych szerokości pasma -- zazwyczaj jest to właśnie 128 kbps, ale możliwe jest szersze pasmo. Większość stacji nadaje w 128, co daje oczywiste oszczędności w mocy nadajnika, a gdy źródłowe pliki mają tylko 128 kbps, nie ma sensu wysyłać dźwięku wyższej jakości. Ale jest możliwe nadawanie przy szerokościach 192 do 256 kbps, pod warunkiem, że nadawca wykupi szersze pasmo. Nasuwają się dwa pytania: 1) kto wykupi takie pasmo i po co, 2) czy jakość materiału źródłowego uzasadni wykup szerszego pasma?
Oczywiście rozumiem, gdyby szersze pasmo kupiła radiowa Dwójka, Jedynka i RMF Classic, ale innym nie zda się to na nic i będzie tylko wyrzuceniem pieniędzy w błoto. No, chyba że jakaś stacja nadająca najlichszą rąbankę kupi szerokie pasmo, żeby reklamować dubstep w najwyższej jakości.

3 Lipiec 2013 12:34 · Ocena: 3
Scooby-do · @Adam: To raczej niedorozwój. Po pierwsze, o 10 lat spóźniony. Po drugie, znając naszych nadawców będzie znowu wojna o miejsce na multipleksie i w ramach oszczędności wysoka kompresja, więc dźwięk będziesz miał na poziomie mp-trójki.
29 Sierpień 2013 11:18 · Ocena: 3
Dodaj kolejny komentarz:
Autor:E-mail (nie wyświetlany) [?]:Ocena:
Dodaj ilustrację:
  Oficjalne odpowiedzi ProLine są oznaczone innym kolorem i ikoną   Zobacz regulamin komentarzyZasady umieszczania komentarzy
Copyright © 2002-2016 by ProLine.     Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zamknij /  Close

Nie strać okazji i zapisz się na newsletter

Więcej o Newsletterze ProLine


• Skorzystaj ze specjalnych promocji dla subskrybentów

• Czytaj najnowsze wiadomości ze świata technologii

• Zyskaj będąc na bieżąco z limitowanymi super okazjami