W ubiegłym roku rynek PC-tów jakby odżywał, ale pierwsze miesiące tego roku były dla niego kiepskie. Z drugiej strony ludzie częściej decydują się na zamienniki PC-tów, takie jak urządzenia hybrydowe.

W ubiegłym roku Dziennik Internautów informował, że sprzedaż PC-tów przestała spadać. Druga połowa 2014 roku była generalnie dobra dla tego rynku, co było napędzane m.in. wymienianiem starych komputerów z Windowsem XP. Z najnowszych danych firm analitycznych wynika, że ten moment rozpędu już się skończył.

Koniec wymiany po Windowsie XP


Firma IDC poinformowała, że według jej szacunków w pierwszym kwartale 2015 roku sprzedano 68,5 mln komputerów PC. Oznacza to spadek o 6,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Z kolei według danych Gartnera na świecie sprzedano 71,7 mln komputerów w pierwszym kwartale 2015 roku. Oznacza to spadek o 5,2%.

Obie firmy analityczne zgadzają się co do tego, że tylko dwóch czołowych producentów zanotowało wzrosty. Są to Lenovo oraz HP. Poniższy wykres (na bazie danych IDC) prezentuje, jak zmienił się udział w rynku poszczególnych producentów.Hybrydy się przyjmują


Analitycy obydwu firm zgadzają się również co do tego, że obecny spadek ma związek z zakończeniem wymieniania komputerów po zakończeniu wsparcia dla XP.

Firma Gartner dodatkowo zauważa, że rośnie zapotrzebowanie na "zamienniki PC-tów", takie jak utlracienkie notebooki, urządzenia hybrydowe i nawet tablety z Windowsem. Trend ten wydaje się szczególnie widoczny na rynkach dojrzałych. Firma Gartner wlicza tego typu urządzenia do swoich szacunków dotyczących PC-tów. Spodziewa się ona, że po obserwowanych teraz spadkach rynek przejdzie do fazy powolnego, stałego wzrostu, która będzie trwała kilka lat.

Z kolei IDC zwraca uwagę na to, że w USA spadek następuje wolniej niż w innych regionach świata, a w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) doszło do niekorzystnego wzrostu cen z powodu wahań cen walut. Również IDC zauważyła, że na rynku lepiej przyjmują się takie urządzenia, jak Chromebooki albo ultracienkie laptopy, co można uznać za pozytywny sygnał na przyszłość. Nie bez znaczenia będzie wydanie Windowsa 10, który powinien pojawić się tego lata.

[Marcin Maj]