Microsoft ogłosił, że nawet osoby używające pirackich wersji systemów Windows otrzymają darmową aktualizację do pełnej wersji Windows 10.

Aktualizację obiecano wszystkim użytkownikom Windowsa 7, Windowsa 8 oraz Windowsa 8.1 - nawet jeśli są to instalacje z nielegalnych kopii, a więc bez zatwierdzonej oficjalnie aktywacji. Microsoft wykonał ten ruch pod wpływem potrzeby zdobycia rynku chińskiego, gdzie dwa na trzy komputery działają pod kontrolą pirackich wersji systemu Windows. Informacja ta została udzielona przez Terry'ego Myersona podczas telefonicznego wywiadu z Reutersem.

Jednak jak sugeruje Dziennik Internautów oczywiście komputery otrzymają aktualizację, ale to nie musi oznaczać otrzymania licencji na oprogramowanie. Nie ma absolutnej pewności, czy odbiorcy aktualizacji będą automatycznie traktowani jak legalni nabywcy Windowsa.

Chiny obecnie są najszybciej rozwijającym się rynkiem smartfonów, a Microsoft wciąż próbuje tam zaznaczyć na nim swoją obecność. Dlatego też aktywnie poszukuje nowych partnerów biznesowych. Oprócz Lenovo Microsoft zapowiedział już tajemniczą (jeszcze) współpracę z chińskim producentem Xiaomi, który w swojej ofercie ma tylko smartfony z Androidem. Nowe okienka w wersji dla smartfonów będą mogli przetestować wybrani użytkownicy urządzeń od Xiaomi. Jak dobrze wiemy, smartfony chińskiego giganta pracują w oparciu o Androida z nakładką MIUI. Jeśli Microsoft pójdzie tą drogą i przygotuje ROM-y z Windows 10 dla innych flagowych modeli smartfonów z Androidem, to okienka rzeczywiście miałyby szansę znacząco umocnić się na rynku smartfonów. Obecnie jest to nisza w postaci udziału na poziomie 2,7%.