Lokalne władze na Florida Keys właśnie zatwierdziły plan dla firmy biotechnologicznej Oxitec, aby uwolnić ponad 750 milionów genetycznie zmodyfikowanych komarów w ciągu najbliższych dwóch lat, donosi CNN.

Agencja Ochrony Środowiska zatwierdziła projekt pilotażowy w maju po wieloletnim procesie zatwierdzania. Celem jest wykorzystanie komarów, których geny zostały zmienione, tak aby potomstwo płci żeńskiej umierało w stadium larwalnym, co oznacza, że ??populacje mogą szybko wymierać.

Cel jest następujący, komar Aedes aegypti, może przenosić śmiertelne choroby, w tym wirusa Zika, dengę i żółtą febrę. Ale obrońcy praw środowiska potępiają te plany, budząc obawy, że zaprojektowane przez inżynierów komary mogą zakłócić i zaszkodzić pobliskim ekosystemom.

W obliczu wszystkich pilnych kryzysów stojących przed naszym krajem i stanem Floryda - pandemią Covid-19, niesprawiedliwością rasową, zmianami klimatycznymi - administracja wykorzystała dolary podatkowe i środki rządowe na eksperyment w Parku Jurajskim
powiedział Jaydee Hanson, dyrektor polityczny w Centrum Bezpieczeństwa Żywności.

Ich wymijające odpowiedzi i brak umiejętności zarządzania są oskarżeniem ich nieprofesjonalizmu i arogancji, co głośno mówi o nieprzygotowanym procesie regulacyjnym
dodał Ed Russo, prezes Florida Keys Environmental Coalition.

Ośmioletnia petycja Change.org otrzymała ponad 230 000 podpisów - z których wiele zostało dodanych niedawno w odpowiedzi na nadchodzące wydanie - wzywających EPA do odmowy Oxitec.

Firma chce wykorzystać Florida Keys i Teksas jako poligon doświadczalny dla tych zmutowanych błędów
dowiadujemy się z petycji.

Te komary GMO mogą stanowić poważne zagrożenie dla wrażliwych ekosystemów, takich jak Florida Keys i Teksas, oraz mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego

Oxitec, firma stojąca za tym planem, zlekceważyła wszelkie możliwe negatywne skutki po latach dochodzenia prowadzonego przez EPA.

To ekscytujący rozwój, ponieważ stanowi przełomową pracę setek pełnych pasji ludzi na przestrzeni ponad dziesięciu lat w wielu krajach, z których wszyscy chcą chronić społeczności przed dengą, zika, żółtą febrą i innymi chorobami przenoszonymi przez wektory
powiedział Dyrektor generalny Oxitec, Gray Frandsen, w majowym oświadczeniu.

Poprzednie próby z użyciem komara wykazały sukces w zabijaniu populacji, zmniejszając aż 95 procent z nich podczas próby w brazylijskim mieście.

Ale 18 miesięcy później populacja odbiła się od razu, jak donosi New Atlas w zeszłym roku. Co gorsza, według artykułu, nowe hybrydy genetyczne okazały się jeszcze bardziej odporne na przyszłe próby kontroli populacji. Oxitec zaprzeczył tym wnioskom, a artykuł ma teraz notatkę redaktora, który przeczytał, że "wnioski z tego artykułu podlegają krytyce rozważanej przez redaktorów".

Z modyfikacjami genetycznymi lub bez nich, zwalczanie populacji komarów jest trudne. Okazało się, że bardziej powszechna alternatywa, opryskiwanie insektycydami, ma swój własny wpływ na środowisko i wysokie koszty.