Firma Samsung oficjalnie potwierdziła rozpoczęcie masowej produkcji pierwszy na rynku pamięci ePoP, które są połączeniem kości pamięci RAM i NAND Flash. Takie rozwiązanie ma pozwolić na zaoszczędzenie nawet 40% miejsca wewnątrz smartfona.

Koreański gigant oferuje już bardzo podobne rozwiązanie, które stosuje w urządzeniach typu smartwatche. Tutaj sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ trzeba było poradzić sobie z wytwarzanym ciepłem przez wydajne procesory telefonów, a przecież na wysokie ciepło wrażliwa jest pamięć flash. W tym przypadku ePoP to połączenie 3 GB modułu LPDDR3 DRAM, który oferuje szybkość transferu 1,866 MB/s i 32 GB pamięci NAND eMMC z kontrolerem. Samsung podkreśla zastosowanie nowej technologii, która zwiększa odporność pamięci na ciepło, dzięki czemu może być stosowane bezpośrednio na procesorze, co pozwoli na zdecydowaną oszczędność miejsca, które będzie można wykorzystać np. na większy akumulator.

ePoP ma wielkość 225 mm2, czyli 15 x 15 mm, a jego grubość wynosi 1,4 mm. Dotychczasowe rozwiązania zabierały aż 375 mm2. Niestety jeszcze nie wiadomo, kiedy pojawią się w sklepach pierwsze urządzenia wykorzystujące tę technologię, ale powinno to nastąpić już niebawem.