Samsung rozpoczął masową produkcję pierwszego w branży dysku półprzewodnikowego (SSD) NVMe PCIe, wyposażonego w złącze M.2 i przeznaczonego do komputerów PC i stacji roboczych.

Nowy dysk SSD SM951 oparty na NVMe osiąga prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu danych nawet do (odpowiednio) 2260 i 1600 megabajtów na sekundę (MB/s) i wykorzystuje najnowocześniejszą technologię kontrolera firmy Samsung. Parametry te są najlepszymi w branży, przy cztero- i trzykrotnie większej prędkości niż w przypadku typowego dysku SSD z interfejsem SATA ze złączem M.2, w którym odczyt i zapis danych odbywa się z prędkością wynoszącą maksymalnie (odpowiednio) 540 MB/s i 500 MB/s.

Dysk osiąga tak znaczną szybkość dzięki czterem ścieżkom o prędkości 8 gigabitów na sekundę (Gbps) (PCIe Gen 3.0 x4) jednoczesnego przepływu danych. Pozwala to na osiągnięcie prędkości transmisji danych 32 Gbps i maksymalną przepustowość 4 GB/s, co daje nowemu dyskowi ogromną przewagę nad dyskami SSD z interfejsem SATA ze złączem M.2, które mogą przesyłać dane tylko do 600 MB/s.

Jeśli chodzi o operacje odczytu losowego, SM951-NVMe może przetwarzać 300 000 IOPS (wejść i wyjść na sekundę). Operacje te przeprowadza zatem ponad dwukrotnie szybciej niż jego odpowiednik oparty na AHCI (130 000 IOPS) i ponad trzy razy szybciej niż dysk SSD z interfejsem SATA (97 000 IOPS).

Dysk spełnia wszystkie wymagania związane ze złączem M.2, a mimo to jego grubość nie przekracza 4 mm, (maksymalnie 3,73 mm w przypadku umieszczenia układów scalonych na obu stronach płytki). Grubość ta jest mniejsza niż dwóch nałożonych na siebie monet. Ponadto masa dysku wynosi poniżej 7 g - oznacza to, że jest niezwykle lekki i stanowi zaledwie jedną dziesiątą masy dysku SSD 2,5". Dyski mają pojemność 512, 256 i 128 gigabajtów (GB).

Ponadto w dyskach SM951-NVMe wprowadzono energooszczędną pracę w trybie gotowości L1.2 (co umożliwia wyłączenie wszystkich obwodów o dużej prędkości transferu, gdy komputer jest w trybie uśpienia lub hibernacji) zgodnie z wymaganiami określonymi przez PCI-SIG (jednostkę odpowiedzialną za specyfikacje PCIe). Przyjęcie poziomu L1.2 w trybie czuwania spowodowało zmniejszenie zużycia energii SM951 - do poziomu poniżej 2 mW. Stanowi to około 97-procentowe obniżenie z 50 mW zużycia prądu w trybie L1, najczęściej dziś stosowanym trybie niskiego poboru energii.

W przyszłości firma Samsung planuje włączenie następnej generacji technologii 3D V-NAND do gamy oferowanych przez siebie dysków NVMe SSD, które umożliwią osiągnięcie jeszcze większej gęstości i wydajności. Samsung utrzyma również krótki czas wprowadzenia na rynek zaawansowanych dysków SSD w celu zaspokojenia rosnącego popytu ze strony klientów.

[Łukasz Szewczyk]