Asus (tajwański dostawca komputerów PC) nie wyklucza, że zdecyduje się przejąć firmę HTC, znanego - przeżywającego jednak ostatnio kłopoty finansowe - producenta telefonów.

Obie firmy pochodzące z Tajwanu mogłyby się wzajemnie uzupełniać, ponieważ Asus ma obecnie w swojej ofercie niewielki wybór smartfonów, które raczej nie należą do najwyższej półki wydajnościowej. Wraz z kupieniem HTC firma mogłaby zaistnieć na rynku premium pozwalającym na stosowanie wyższych marż. HTC odnosiła na początku na tym rynku sporo sukcesów, jedna z czasem zaczęła przegrywać rywalizację z innych firmami (chodzi tu głównie o Apple i Samsung) oferującymi podobne rozwiązania.

Asus nie podjął jeszcze formalnych kroków zmierzających do oceny zasadności takiego przejęcia, ale jej przedstawiciele dają do zrozumienia, że być może uruchomią wkrótce taką procedurę. Sprawa nie jest do końca jasna bowiem przedstawiciele HTC zaprzeczyli ostatnio, aby ewentualność taka wchodził w grę. Zarząd tajwańskiego producenta preferuje koncepcję naturalnego rozwoju, a nie ekspansję poprzez wchłanianie innych firm.

Mimo to spekulacje na temat wykupienia HTC nie ustają. Firma HTC znajduje się w bardzo złej sytuacji, która nasiliła się po ujawnieniu wyników sprzedaży modelu One M9. Wtedy w ciągu jednego dnia cena akcji firmy spadła o 20%. Jeżeli szybko nie wymyślą oni sposobu na wyjście z finansowego dołka, firmie grozi bankructwo.