Kolejny kraj wpuści automatyczne samochody na swoje drogi publiczne. Będzie to Wielka Brytania, która po prostu nie chce pozostawać w tyle.

Za ojczyznę automatycznych samochodów można chyba uznać Stany Zjednoczone, gdzie od dawna myśli się o prawnym uregulowaniu korzystania z takich aut. Kalifornia, Nevada i Floryda zgodziły się już na prowadzenie testów. Ponadto Nissan testował zautomatyzowane auta w Japonii, a szwedzkie miasto Göteborg chce pozwolić firmie Volvo na takie testy.

W tej sytuacji Wielka Brytania nie chce czekać. Brytyjski minister biznesu Vince Cable ogłosił, że już w styczniu przyszłego roku automatyczne samochody będą mogły wyjechać na drogi publiczne w UK.

Jak podaje BBC, miasta zainteresowane udziałem w testach mogą zgłaszać swoje kandydatury do października. Testy mogą trwać od 18 do 36 miesięcy. Oczywiście dodatkowo politycy muszą przejrzeć zasady ruchu drogowego i zdecydować, jak dostosować je do aut kierowanych przez automat (zob. UK to allow driverless cars on public roads in January).

Nie chcą zostać w tyle


Wielu osobom automatyczne samochody kojarzą się z technologiami Google. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie pojazdy opracowywane są równolegle w wielu miejscach na świecie. Tworzone są rozwiązania o różnym poziomie autonomiczności, np. mała firma Cruise rozwija technologię do montowania w "zwykłych" autach, która dodaje do nich funkcję prostego autopilota.

Brytyjczycy chcą pozwolić na testy automatycznych aut, aby ułatwić rozwój technologii powstałych w UK. Uniwersytet Oksfordzki jest jedną z instytucji, która interesuje się robotycznymi autami. Z tego, co mówił Vince Cable, wynika, że Brytyjczycy myślą nie tylko o automatycznym przyśpieszaniu, hamowaniu i sterowaniu. Są też projekty bardziej ambitne przewidujące wykorzystanie technologii satelitarnych w celu komunikowania się aut między sobą.

Możemy się chyba spodziewać, że w przyszłości technologie autonomicznych pojazdów będą uzupełnione o tzw. komunikację V2V. Rozwiązania V2V były już testowane w USA, choć nie wykorzystywały satelitów i nie były połączone z autonomią pojazdów.

Nadzieje i obawy


Właściwie nikt już nie wątpi, że autonomiczne auta to przyszłość. Wątpliwości dotyczą raczej tego, w jakim stopniu pojazdy powinny być samodzielne. Czy można całkowicie rezygnować z umieszczania kierownicy w samochodzie? Jak rozwiązać kwestię odpowiedzialności za wypadki? Co się stanie, jeśli państwa stracą przychody z mandatów?

Pojawiają się nawet obawy o to, że automatyczne samochody będą śmiercionośną bronią.

[Marcin Maj]