Chromecast wciąż nie jest dostępny w Polsce, choć wiele osób sprowadza sobie to urządzenie z Wielkiej Brytanii, gdzie pojawiło się w sprzedaży w marcu tego roku. Dongle google pozwalający na streaming treści do telewizora miał swoją premierę w USA w lipcu 2013 roku. W marcu trafił do 11 państw świata, m.in. do Wielkiej Brytanii, gdzie kosztował 30 funtów. Google poinformowało właśnie, że Chromecast trafia do kolejnych 6 państw, można nabyć je teraz także w Australii, Belgii, Japonii, Korei Południowej, Portugalii i Szwajcarii.

Chromecast to małe urządzenie wpinane w złącze HDMI, odbiera sygnał z tabletu lub laptopa. Dzięki niemu możemy na dużym ekranie zobaczyć to, co w małej wersji widzimy na tablecie. Chromecast pozwala m.in. na wyświetlanie filmów z YouTube'a. Tę funkcję ma niemal każdy telewizor ze Smart TV, ale tu znacznie wygodniejsze jest wyszukiwanie i wyświetlanie obrazu. Cały proces obywa się na ekranie tabletu czy smartfona, gdzie możemy wykorzystać choćby mechanizm wyszukiwania głosowego. Potem naciskamy tylko jedną ikonę na ekranie i wybrany film czy zdjęcie widać już w telewizorze.

Atrakcyjna jest tu cena - sprzęt kosztuje w przeliczeniu około 150 zł. Chromecast ma być dostępny w Polsce w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Brzmi to mało konkretnie, ale z kuluarowych rozmów wiemy, że Google jest już naprawdę blisko wprowadzenia go do naszego kraju.

Chromecast działa nie tylko we współpracy z urządzeniami z systemem operacyjnym Android, można go także połączyć z systemem iOS za pomocą Chromecast app, używając Chrome na Maca lub Windows albo korzystając z Chromebooka.