Dziesięć nowych nadajników i sześć kolejnych miast zostało objętych technologią DAB+. Od początku kwietnia 2015 roku cyfrowe radio zwiększyło swój zasięg o Białystok, Koszalin, Lublin, Olsztyn, Rzeszów i Zieloną Górę.

Po uruchomieniu nowych nadajników już co drugi Polak będzie mógł odbierać programy w technologii DAB+. Realizujemy konsekwentnie plan, który założyliśmy sobie w roku 2013. Docelowo chcemy osiągnąć pełne pokrycie kraju cyfrowym nadawaniem dla wszystkich naszych programów i dodatkowo włączyć nowe, nadawane tylko za pośrednictwem technologii DAB+. Założyliśmy, że do roku 2020 osiągniemy pokrycie kraju na poziomie 95 proc.
- mówi Paweł Mathia, Naczelny Inżynier Polskiego Radia.

Celem Polskiego Radia jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców jak najniższym kosztem. Żeby zoptymalizować ten proces, w pierwszej kolejności zasięgiem radia cyfrowego pokrywane są największe miasta, które są jednocześnie siedzibami rozgłośni regionalnych.

W niektórych przypadkach, aby osiągnąć odpowiednie pokrycie interesującego nas obszaru miejskiego oraz jego okolic, potrzebne było już na tym etapie zastosowanie dwóch nadajników pracujących na tej samej częstotliwości w systemie SFN
- informuje Mirosław Królewski, zastępca dyrektora Biura Technologii i Produkcji Multimedialnej Polskiego Radia

Kluczowa faza projektu dotarcia z technologią DAB+ do wszystkich Polaków rozpocznie się w roku 2017. Jej celem będzie pokrycia zasięgiem radia cyfrowego obszaru całej Polski.

[Łukasz Szewczyk]