Lista rozpoznanych zagrożeń internetowych dla naszych komputerów osobistych powiększa się każdego dnia. Jak chronić swoje dane prywatne przed ich wykradzeniem przez hakerów? Rozwiązaniem, które warto rozważyć jest Microsoft Security Essentials.

Choć już nieraz media informowały o dziesiątkach tysięcy użytkowników komputerowych, którzy padli ofiarami złośliwego oprogramowania czy też ataków phishingowych, wciąż zaskakująco duża liczba użytkowników nie chroni swoich komputerów. Jako powody tej sytuacji wymieniają wysoki koszt zakupu odpowiedniego oprogramowania i jego subskrypcji, brak zaufania do internetowych metod płatności, zmęczenie używaniem wersji próbnych oraz nieefektywne działanie programów antywirusowych na słabszych komputerach.

Microsoft Security Essentials Screen
Jako darmowe narzędzie dla użytkowników systemu operacyjnego Windows, Microsoft Security Essentials nie wiąże się z jakimikolwiek dodatkowymi kosztami czy płatnościami. Nie wymaga wykupienia praw do dalszego używania, z czym mamy do czynienia z próbnymi wersjami oprogramowania. Aplikacja zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym. Jest narzędziem w walce ze znanymi złośliwymi programami oraz działa przeciwko centrom ich dystrybucji.

Microsoft Security Essentials jest zbudowany na bazie certyfikowanego mechanizmu ochrony i korzysta z kilku zaawansowanych technologicznie narzędzi, które są także wykorzystywane w innych aplikacjach zabezpieczających, jak na przykład Microsoft Forefront, Malicious Software Removal Tool, Windows Defender oraz Windows Live OneCare. Mechanizmy te otrzymały szereg wyróżnień, na przykład nagrodę VB100 przyznaną przez Virus Biulletin, Certyfikat Checkmark nadawany przez West Coast Lab oraz certyfikat Laboratorium Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Komputerów, które od ponad 20 lat przeprowadza niezależne badania oprogramowania służącego do ochrony komputerów przed zagrożeniami zewnętrznymi.

Aplikacja wykorzystuje zaawansowany mechanizm skanowania oraz usuwania plików oparty na bazie danych rozpoznanych zachowań typowych dla złośliwego oprogramowania. Dane do tej bazy są automatycznie pobierane z ponad 450 milionów komputerów z całego świata i analizowane przez Microsoft Security Response Center, gdzie każdego dnia są tworzone opisy nowoodkrytych zdarzeń. Microsoft zapewnia, że jego program skutecznie walczy z rootkitami i innymi agresywnymi programami. Do tego celu wykorzystuje technologie własne, jak i firm trzecich, specjalnie zakupionych do zapewnienia maksimum bezpieczeństwa użytkownikom komputerów osobistych. Microsoft Security Essentials umożliwia także przeskanowanie lub wyczyszczenie systemu nawet wtedy, gdy ten jest całkowicie nieaktywny.

Microsoft Security Essentials jest dostępny do bezpłatnego pobrania ze strony www.microsoft.com/Security_Essentials. Nie wymaga przechodzenia przez złożone procesy rejestracji i podawania danych prywatnych.